Katarzyna W. ponownie stanie przed sądem. Będzie odpowiadać za zabójstwo?

Katarzyna W. ponownie stanie przed sądem. Będzie odpowiadać za zabójstwo? fot. redakcja
Sąd Okręgowy w Elblągu uchylił dzisiaj orzeczenie Sądu Rejonowego w Braniewie w sprawie Katarzyny W. skazanej na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata, za nieumyślne spowodowanie śmierci swojej nowo narodzonej córki. W uzasadnieniu sąd wskazał, że jest szereg dowodów wskazujących, iż oskarżona mogła dopuścić się zbrodni zabójstwa.

Katarzyna W. w październiku 2015 roku na plaży w Starej Pasłęce porzuciła ciało noworodka.  W trakcie postępowania prokuratura ustaliła, że dziecko urodziło się żywe i zmarło na skutek nieudzielenia mu pomocy. Policjanci szybko ustalili kim jest matka dziecka. 18-latka przyznała się do winy i zeznała, że porzuciła martwe dziecko, bo bała się reakcji otoczenia.

 

Rok później (21.12.2016) do Sądu Rejonowego w Braniewie wpłynął wniosek o dobrowolne poddanie się karze (tzw. skazanie bez przeprowadzania rozprawy). Katarzyna W. zaproponowała dla siebie karę roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres trzech lat. Z wnioskiem kobiety nie zgodził się jej były partner. Pokrzywdzony ( taki status miał ojciec dziecka), uważał, że Katarzyna W. powinna odpowiadać za zabójstwo. Pełnomocnik poszkodowanego wniósł także o zasądzenie od oskarżonej zadośćuczynienia w kwocie 50 tys. zł.

 

W ubiegłym roku Sąd Rejonowy w Braniewie skazał kobietę za nieumyślne spowodowanie śmierci swojego nowo narodzonego dziecka, na karę roku pozbawianie wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na trzy lata. Z taka decyzją sądu nie zgodził się oskarżyciel posiłkowy, który wniósł apelację.  

 

Dzisiaj ( 23.03) Sąd Okręgowy w Elblągu uchylił wyrok sądu pierwszej instancji. Przekazując sprawę do ponownego rozpatrzenia, sędzia Irena Linkiewicz wskazała, że postępowanie powinno być przeprowadzone w sposób szczegółowy, a zgromadzony materiał dowodowy, musi zostać poszerzony o ewentualne wyjaśnienia oskarżonej, kompleksową opinię psychiatryczną, psychologiczną i ginekologiczną. W opinii sądu wiele dowodów wskazuje, że Katarzyna W. mogła dopuścić się zbrodni zabójstwa z zamiarem ewentualnym. 

 

Zawinęła ciało dziewczynki w bluzę, foliowy worek i porzuciła na plaży

Redakcja TVBraniewo24
Zawinęła ciało dziewczynki w bluzę, foliowy worek i porzuciła na plaży. Dzisiaj usłyszała wyrok
— Redakcja TVBraniewo24
Zarzuty dla matki porzuconego noworodka uzależnione od wyniku sekcji zwłok
— Redakcja TVBraniewo24
Kobieta znalazła ciało noworodka. Sprawę bada prokuratura
— Redakcja TVBraniewo24
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze

Na czas ciszy wyborczej przed wyborami samorządowymi 2018 komentarze zostały wyłączone.