Stosunki polsko-rosyjskie. Czy Rosja jest największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski?

Stosunki polsko-rosyjskie są obecnie mocno napięte, za co odpowiada w głównej mierze konflikt interesów i odmienna wizja prowadzenia polityki zagranicznej. Chłodne relacje pomiędzy Warszawą a Kremlem są wynikiem kilku skomplikowanych procesów i nieporozumień, które zrodziły się na ich tle. Mowa tu w szczególności o braku reakcji Rosji na prośby polskiego rządu o oddanie wraku Tu-154M, stacjonowanie jednostek NATO w Polsce, a także o aneksji Krymu i sankcjach UE wobec Rosji i Rosji wobec UE. Dużo emocji budzi również sprawa reparacji wojennych.

Relacje polsko-rosyjskie a sprawa katastrofy smoleńskiej

O relacjach polsko-rosyjskich, na wielu portach internetowych, w tym na Salon24, często mówi się w kontekście katastrofy smoleńskiej, która stała się osią wielu nieporozumień pomiędzy Warszawą a Kremlem. Strona polska oskarża stronę rosyjską o celowe zaniechania w śledztwie prowadzonym bezpośrednio po katastrofie, a także utrudnianie wyjaśnienia sprawy i zatajanie ważnych dowodów. Jednym z kluczowych problemów jest brak reakcji władz Rosji na polskie prośby o oddanie wraku Tu-154M. Konrad Szymański (PiS) zachowanie Kremla ocenia w kategorii gry politycznej, która dotyczy nie tylko Polski, ale także całej UE.

Stosunki pomiędzy Warszawą a Kremlem – jak wpływa na nie stacjonowanie wojsk NATO w Polsce?

Za napięte stosunki polsko-rosyjskie odpowiada także decyzja o stacjonowaniu wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO. Związana jest ona z realnie występującym zagrożeniem ze strony Rosji. Jak zapowiedział sekretarz generalny NATO - Jens Stoltenberg, wojska amerykańskie pozostaną w Polsce dopóki, dopóty będzie istniało realne zagrożenie agresji rosyjskiej.

Aneksja Krymu i sankcje – jak długo będą one obowiązywać?

Pogorszenie relacji pomiędzy Warszawą a Kremlem nastąpiło w wyniku sprzeciwu Polski i UE wobec agresji zbrojnej na Ukrainę i włączenie Krymu do terytorium Rosji. Wyrazem sprzeciwu i nietolerancji tego typu działań były sankcje UE na Rosję, które mają obowiązywać do końca 2018 r.

Reparacje wojenne a stosunki polsko-rosyjskie

Dobrym relacjom polsko-rosyjskim nie sprzyja także dyskusja wokół reparacji wojennych od Niemiec i Rosji. Chociaż obecnie częściej mówi się o wielomilionowej rekompensacie za zniszczenia wojenne od niemieckiego rządu, wiele osób podnosi również kwestię reparacji wojennych od Rosji. Póki co Polska strona nie zapowiada wystąpienia do strony rosyjskiej o odszkodowanie za zniszczenia podczas II wojny światowej. 

Czytaj więcej: Polityka zagraniczna: relacje polsko-amerykańskie po znowelizowaniu ustawy o IPN-ie

EZ
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze

Na czas ciszy wyborczej przed wyborami samorządowymi 2018 komentarze zostały wyłączone.