Stosunki polsko-rosyjskie. Czy Rosja jest największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski?

Stosunki polsko-rosyjskie są obecnie mocno napięte, za co odpowiada w głównej mierze konflikt interesów i odmienna wizja prowadzenia polityki zagranicznej. Chłodne relacje pomiędzy Warszawą a Kremlem są wynikiem kilku skomplikowanych procesów i nieporozumień, które zrodziły się na ich tle. Mowa tu w szczególności o braku reakcji Rosji na prośby polskiego rządu o oddanie wraku Tu-154M, stacjonowanie jednostek NATO w Polsce, a także o aneksji Krymu i sankcjach UE wobec Rosji i Rosji wobec UE. Dużo emocji budzi również sprawa reparacji wojennych.

Relacje polsko-rosyjskie a sprawa katastrofy smoleńskiej

O relacjach polsko-rosyjskich, na wielu portach internetowych, w tym na Salon24, często mówi się w kontekście katastrofy smoleńskiej, która stała się osią wielu nieporozumień pomiędzy Warszawą a Kremlem. Strona polska oskarża stronę rosyjską o celowe zaniechania w śledztwie prowadzonym bezpośrednio po katastrofie, a także utrudnianie wyjaśnienia sprawy i zatajanie ważnych dowodów. Jednym z kluczowych problemów jest brak reakcji władz Rosji na polskie prośby o oddanie wraku Tu-154M. Konrad Szymański (PiS) zachowanie Kremla ocenia w kategorii gry politycznej, która dotyczy nie tylko Polski, ale także całej UE.

Stosunki pomiędzy Warszawą a Kremlem – jak wpływa na nie stacjonowanie wojsk NATO w Polsce?

Za napięte stosunki polsko-rosyjskie odpowiada także decyzja o stacjonowaniu wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO. Związana jest ona z realnie występującym zagrożeniem ze strony Rosji. Jak zapowiedział sekretarz generalny NATO - Jens Stoltenberg, wojska amerykańskie pozostaną w Polsce dopóki, dopóty będzie istniało realne zagrożenie agresji rosyjskiej.

Aneksja Krymu i sankcje – jak długo będą one obowiązywać?

Pogorszenie relacji pomiędzy Warszawą a Kremlem nastąpiło w wyniku sprzeciwu Polski i UE wobec agresji zbrojnej na Ukrainę i włączenie Krymu do terytorium Rosji. Wyrazem sprzeciwu i nietolerancji tego typu działań były sankcje UE na Rosję, które mają obowiązywać do końca 2018 r.

Reparacje wojenne a stosunki polsko-rosyjskie

Dobrym relacjom polsko-rosyjskim nie sprzyja także dyskusja wokół reparacji wojennych od Niemiec i Rosji. Chociaż obecnie częściej mówi się o wielomilionowej rekompensacie za zniszczenia wojenne od niemieckiego rządu, wiele osób podnosi również kwestię reparacji wojennych od Rosji. Póki co Polska strona nie zapowiada wystąpienia do strony rosyjskiej o odszkodowanie za zniszczenia podczas II wojny światowej. 

Czytaj więcej: Polityka zagraniczna: relacje polsko-amerykańskie po znowelizowaniu ustawy o IPN-ie

EZ
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

~~androsyl
26.04.2020, 9:45
~~androsyl
Stosunki polsko-rosyjskie to wyznacznik historii: rozbiory Polski, Katyń, Obława Augustowska, zesłańcy na Syberię, Smoleńsk, Krym, zielone ludziki w Dombasie...itd. Mały Ruch Graniczny to niekontrolowany przemyt...a import węgla koleją to kontrolowany import. Putin wydaje e-wizy, kto komu broni jechać do Obwodu Kaliningradzkiego do ruskich....oni są tu po II Wojnie Światowej w ramach "nagrody" za pokonanie Niemiec faszystowskich, które najpierw "karmili" z rączki a potem....zwyciężyli dla dobra internacjonalnego komunizmu. Rosja się nie zmienia....Rosja tylko nakłada inny surdut dla niepoznaki.
XV600
25.08.2018, 14:32
XV600
Rosja jest bardzo grożna dla Polski, Amerykanie przespali Krym, ale sankcje są dotkliwe, Putin już ma dość ?????
robson
18.07.2018, 16:33
robson
największym zagrożeniem nie jest rosja tylko pisdowcy
XV600
04.12.2018, 11:58
XV600
największym zagrożeniem dla polski jest; PO, N, PR, SLD, --szukają jakiejkolwiek siły z zewnątrz aby dołożyć temu Rządowi nie uwzględniając suwerennych wyborów, które odbyły się wcześniej ???
benny
03.04.2018, 22:01
benny
,Makrochem targa wungiel przez granice na potengę i szafa gra.
A ten dalej swoje.
30.03.2018, 10:14
A ten dalej swoje.
Chłopie a chcesz całkiem zamknąć import. To zobacz ile ludzi jest zatrudnionych na terminalach przeładunkowych i ile mogłoby stracić pracę.
Mieszkaniec Braniewa
30.03.2018, 12:16
Mieszkaniec Braniewa
Dobrze wiesz, że nie chodzi mi wcale o zamknięcie importu węgla, gazu czy ropy z Rosji, ale totalne zakłamanie rządzących. Przeszkadzał im bowiem Mały Ruch Graniczny z Obwodem Kaliningradzkim, a miliony ton węgla z Rosji niszczącego polskie górnictwo już nie przeszkadzają. Pis twierdzi, że wycinając MRG z Obwodem "dba o nasze bezpieczeństwo i walczy z przemytem". Jeżeli mieszkasz w Braniewie to widzisz przecież sam, że to właśnie Polska Zjednoczona Partia Premii i Stołków jest największym przemytnikiem, a Rosjanie wyjeżdżają do nas na wizach szchengenowskich jak chcą i ile chcą. Obłuda i zakłamanie!
Mieszkaniec Braniewa
29.03.2018, 20:41
Mieszkaniec Braniewa
Czy w ramach "sankcji" przez Braniewo codziennie transportuje się z Rosji do Polski tysiące ton węgla i tysiące litrów gazu?
~obywatel miasta
06.12.2018, 13:25
~obywatel miasta
Ponieważ są braki węgla w Polsce....takie czasy! Kopalnie nie nadążają z podażą....zabrakło by prądu...stąd import. Śmieszne ale...głównie z Ukrainy...