Paleciak elektryczny - czyli jak tanio i szybko ułatwić sobie pracę!

Paleciak elektryczny - czyli jak tanio i szybko ułatwić sobie pracę! fot. cesab.pl
Paleciak elektryczny - tym mianem określa się wózek paletowy elektryczny, który dzięki zastosowaniu silnika nie wymaga od obsługujących go osób wysiłku fizycznego. Ten typ urządzeń wykorzystuje się z powodzeniem w wielu miejscach, w których wykonuje się prace związane z rozładunkiem i załadunkiem a także przewożeniem towarów na niewielkie odległości.


Paleciaki elektryczne są pojazdami bardziej zaawansowanymi technologicznie niż zwykłe wózki ręczne paletowe. Gwarantują większą wydajność pracy oraz możliwość podnoszenia większych i cięższych ładunków. Dla przykładu: w ofercie wózków marki Cesab znajdziemy zarówno paleciaki elektryczne (www.cesab.pl/59-wozki-paletowe-elektryczne), jak i wózki paletowe ręczne (www.cesab.pl/58-wozki-paletowe-reczne), jednak maksymalny udźwig tradycyjnych wózków wynosi 2 tony, natomiast w przypadku elektrycznych jest to pół tony więcej. Choć ta różnica może wydawać się prawie nieznacząca, to zupełnie inaczej wygląda, jeśli powiemy, że udźwig paleciaka elektrycznego (w przykładzie tej konkretnej marki) jest większy aż o 25% od maksymalnego udźwigu tradycyjnego paleciaka ręcznego.
Jak można wnioskować już po wspomnianym powyżej udźwigu - paleciaki elektryczne przeznaczone są raczej do lekkich i średnio intensywnych prac. W zależności od potrzeb, istnieje kilka typów tych wózków.

Rodzaje paleciaków elektrycznych

Nawet wśród paleciaków elektrycznych wyróżnić można dodatkowo jeszcze kilka ich rodzajów. Najpopularniejsze to:
- paleciaki elektryczne prowadzone ręcznie;
- paleciaki elektryczne z platformą dla operatora;
- paleciaki elektryczne z miejscem dla operatora;
- paleciaki elektryczne z masztem.
Oczywiście każdy z tych typów pojazdów dostosowany jest do innych wymaganiach, potrzeb oraz pracy w innych warunkach.
Jeśli chcemy ułatwić sobie pracę w naszym przedsiębiorstwie i zainwestować w paleciaki elektryczne, warto dowiedzieć się, które będą najlepiej spełniały swoje zadania w warunkach panujących na terenie zakładu.

Paleciaki elektryczne ręcznie prowadzone

Ten typ wózków najbardziej przypomina tradycyjne paleciaki, głównie ze względu na rodzaj prowadzenia wózka. Jednocześnie stanowi jego najlepszy zamiennik. Paleciak elektryczny ręcznie prowadzony posiada specjalne sterowane ramię, które służy do obsługi i prowadzenia wózka we właściwym kierunku.
Pojazdy jakimi są paleciaki elektryczne ręcznie prowadzone najlepiej sprawdzają się podczas transportu wewnętrznego w sklepach, hipermarketach oraz mniejszych hurtowniach, gospodarstwach sadowniczych ze względu na swoje niewielkie gabaryty i stosunkowo mały udźwig.

Paleciaki elektryczne z platformą dla operatora

paleciak-elektryczny-z-platforma-operatora.jpg

Wózki paletowe elektryczne tego typu łączą w sobie zwykle wygodę oraz szybkość przemieszczania się (nawet do 12,5 km/h w przypadku wybranych modeli wózków paletowych elektrycznych Toyota), dzięki czemu idealnie sprawdzają się w transporcie poziomym. Przeznaczone są głównie do pracy na wymagających długich trasach, którą ułatwić ma zamontowana platforma operatora, na której można wygodnie stać.
Wykorzystywane są najczęściej w dużych halach magazynowych, czy produkcyjnych.

Paleciaki elektryczne z miejscem dla operatora

W paleciakach elektrycznych “z platformą dla operatora” - miejsce dla operatora znajduje się technicznie już poza wózkiem, natomiast w przypadku paleciaków “z miejscem dla operatora”, osoba obsługująca stoi lub siedzi w niewielkiej kabinie znajdującej się bezpośrednio w pojeździe. Jest to znacznie bardziej komfortowe i bezpieczne rozwiązanie.
Wózki tego typu często mają możliwość poruszania się we wszystkich kierunkach bez konieczności zmiany pozycji operatora, co jest dodatkowym atutem ułatwiającym pracę m.in. przy transporcie wewnętrznym ciężkich ładunków na terenie magazynów oraz hurtowni obsługujących towary wielkogabarytowe.

Paleciaki elektryczne z masztem

paleciak-elektryczny-z-masztem.jpg

Maszt w wózkach paletowych elektrycznych zapewnia im większą maksymalną wysokość podnoszenia, bez konieczności zakupu wózka widłowego wysokiego składowania (choć oczywiście w przypadku paleciaków te osiągi nie są aż tak duże jak w przypadku widlaków).
Wózki tego typu mogą być przeznaczone do ciężkich i wymagających zadań, dlatego sprawdzą się zarówno na terenie zakładów produkcyjnych, jak i hal magazynowych, oferując przystosowanie do prac na dużych dystansach oraz wysoką efektywność pracy.

Czy opłaca się kupić paleciaka elektrycznego?

Jeżeli chcesz usprawnić pracę swojej firmy, inwestowanie w nowe sprzęty i urządzenia zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Jednak, z drugiej strony inwestowanie w zbędny sprzęt, raczej nieprędko się zwróci, dlatego każdy zakup warto dobrze przemyśleć.
Wybierając paleciaka elektrycznego, przede wszystkim zastanów się jakie są potrzeby Twojego biznesu i do jakich prac przeznaczony będzie ten sprzęt. Warto również porównać różne modele tych pojazdów dostępne na rynku, w celu porównania i wybrania nie tylko najatrakcyjniejszej oferty pod względem finansowym, ale także z uwagi na dodatkowe udogodnienia, np. długi okres gwarancji, możliwość rozłożenia płatności na raty czy niespotykane w innych modelach funkcje.
Na co koniecznie zwrócić uwagę kupując paleciaka elektrycznego?
- rodzaj wózka;
- typ sterowania;
- wymiary pojazdu;
- maksymalny udźwig;
- maksymalną wysokość podnoszenia;
- długość wideł.
Decydując się na zakup sprzętu do firmy warto również zadbać o odpowiednie przeszkolenie pracowników (a to także kosztuje!). Operatorzy wózków jezdniowych podnośnikowych prowadzonych oraz zdalnie sterowanych powinni ukończyć specjalne szkolenie na wózki widłowe oraz zaliczyć egzamin najniższej kategorii czyli IIIWJO.
W przypadku nieposiadania uprawnień na wózki widłowe przez pracowników zatrudnionych w Twoim zakładzie pracy, to Ty, jak przedsiębiorca jesteś zobowiązany do przeprowadzenia szkolenia z obsługi tych pojazdów oraz wydania stosownych zaświadczeń zakładowych.
Jednak bez względu na to, warto rozważyć zakup paleciaka elektrycznego, który stanowi nieocenione źródło pomocy w małych, jak i średnich firmach, zajmując się wydajnym załadunkiem oraz rozładunkiem towarów i palet, ich sprawnym przemieszczaniem a także składowaniem. Korzystanie z wózków elektrycznym poprawia wygodę i komfort pracy operatorów, którzy rzadziej ulegają kontuzją, gdyż nie są narażeni na konieczność wkładania siły w transportowanie palet.

Paleciak elektryczny - podsumowanie

paleciak-elektryczy-podsumowanie.jpg

Wózki magazynowe, sprawdzonych marek jak Toyota-Widłowe, Manitou itp., prawidłowo eksploatowane znacząco ułatwiają pracę zakładu pracy, pozwalają zaoszczędzić nie tylko energię, ale także czas. Przewożąc z łatwością ładunki o wadze nawet 2 ton, usprawniają transport wewnętrzny. Natomiast dzięki swoim kompaktowym, niewielkim rozmiarom mogą poruszać się nawet w wąskich korytarzach.
W połączeniu z licznymi zaletami oraz stosunkowo sporym udźwigiem, ceny paleciaków elektrycznych nadal są niskie w porównaniu do cen innego typu, bardziej zaawansowanych, wózków widłowych. Dlatego jeśli jesteś właścicielem niewielkiego przedsiębiorstwa - paleciak elektryczny będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

widlowe-predki
12.04.2019, 20:53
widlowe-predki
Żeby niepotrzebnie nie generować wysokich kosztów napraw takich wózków paletowych trzeba pamiętać o ich prawidłowym użytkowaniu. Najczęstszymi problemami w takich urządzeniach są te związane z baterią i kołami lub rolkami jezdnymi. W bateriach należy pilnować ich prawidłowego ładowania i utrzymywaniu właściwego poziomu wody destylowanej w ogniwach, najlepiej gdy bateria ma układ centralnego uzupełniania wody. Co do kół (np. https://widlowe-predki.pl/46-kola-wozkow-elektrycznych) należy pilnować ich zużycia ponieważ zaniedbanie tego elementu powoduje uszkodzenie układu zawieszenia, które spowodowane będzie w tym momencie tarciem o podłoże.
Jneieki42
31.07.2018, 12:09
Jneieki42
Warto zauważyć iż należy kupować wózki widłowe dobrej jakości jak na przykład http://tor-industries.pl/ inaczej mogą się szybko zepsuć i zamiast ułatwić pracę to jeszcze dodatkowo ją zepsuć