Czy transmisja danych w LTE jest bezpieczna?

Jeszcze kilka lat temu internet w urządzeniach mobilnych był rzadkością, dlatego zdecydowana mniejszość społeczeństwa mogła sobie na nią pozwolić. Dzisiaj transmisja danych w telefonie jest standardem wśród ofert operatorów. Stanowi to znaczne ułatwienie życia codziennego i umożliwia załatwienie wielu ważnych spraw w podróży czy “na mieście’’, gdzie nie ma dostępu do połączenia wifi bądź stałego łącza. Jednak, czy mimo takiej wygody korzystanie z transmisji danych jest bezpieczne?

Nowsza generacja komórkowej transmisji danych

Pierwszym systemem, który umożliwiał połączenie urządzenia mobilnego z siecią internetową, był system 2G - czyli system drugiej generacji umożliwiający transmisję danych w sieciach GSM. Jednak zabezpieczenia i szyfrowania, jakie wówczas opracowano, zostały szybko złamane, wobec czego konieczne było wprowadzenie pewnych ulepszeń, a wraz z nimi pojawił się system 3G oraz technologia HSPA, w których zabezpieczenia zostały znacznie ulepszone. Najnowszym systemem transmisji danych jest LTE, które z pewnością posiada najlepsze zabezpieczenia, jednak w dalszym ciągu korzystanie z transmisji danych w telefonie może nieść za sobą pewne ryzyko, dlatego należy zachować ostrożność, podczas korzystania z internetu na urządzeniach mobilnych.

 

Jakie zagrożenia wynikają z korzystania z komórkowej transmisji danych?

Chociaż transmisja danych czwartej generacji - LTE - jest już o wiele bezpieczniejsza niż poprzednie wersje, posiada wiele mechanizmów ochronnych i cały czas jest aktualizowana i udoskonalana, wciąż może wiązać się z pewnymi zagrożeniami dla jej użytkowników. Z korzystaniem z transmisji danych wiążą się zagrożenia, takie jak:

  • ogólne zagrożenie techniczne takie samo, jak w przypadku komputera, a zatem niebezpieczeństwo ze strony między innymi złośliwego oprogramowania, czyli tak zwanych wirusów;
  • śledzenie urządzeń użytkowników transmisji danych, które może nastąpić w wyniku przechwycenia numerów IMEI oraz IMSI. Nie jest jednak już tak łatwe jak w przypadku poprzedniej transmisji 3G, wciąż jednak występuje duże ryzyko namierzania i śledzenia urządzenia oraz jego użytkownika;
  • przechwytywanie informacji oraz ich modyfikowanie, wynikające z braku poufności - użytkownik bez uprawnień może otrzymać dostęp do danych podczas ich przesyłania;
  • brak integralności - przechwycone przez osobę trzecią dane, podczas transmisji mogą zostać zmodyfikowane i w takiej formie trafić do właściwego adresata, nieświadomego poczynionych zmian. To szczególnie niebezpieczne w przypadku wszelkich transakcji bankowych.

 

Połączenie WiFi - bezpieczniejsze rozwiązanie i szybki internet
Korzystanie z transmisji danych jest pewnym ułatwieniem w przypadku braku dostępu do sieci wifi. Pozwala na korzystanie z social mediów, sprawdzenie maila, słuchanie muzyki podczas podróży czy załatwiania spraw na mieście. Jest także na bieżąco ulepszana, a obecne zabezpieczenia są dość zaawansowane, jednak wciąż to o wiele mniej bezpieczne niż internet światłowodowy, czyli sieć dostarczana za pomocą kabla, udostępniona do urządzeń za pomocą sieci WiFi. Dodatkowo, transmisja danych na urządzeniach mobilnych jest narażona na występowanie zakłóceń, jej działanie uzależnione jest od zasięgu sieci, a w zależności od warunków prędkość przesyłania danych, może spaść nawet poniżej 20kb/s.

Korzystanie z pakietu danych powinno być zatem wykorzystywane w ostateczności, jednak wszystkie ważne i poufne dane muszą być przesyłane za pomocą internetu światłowodowego, który jest o wiele bezpieczniejszy i pozwala osiągnąć wysokie prędkości przesyłania danych, nawet do 250 mb/s. Szybki internet, dostępny jest w ofercie internetu światłowodowego UPC, wraz z dostępnym w pakiecie conect box, dzięki któremu można podłączyć więcej urządzeń za pomocą sieci wifi, gdzie dane przesyła się bez zakłóceń i są o wiele bezpieczniejsze.

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Hhh
27.04.2018, 21:43
Hhh
Po co ta reklama