Pożar w jednostce wojskowej. Strażacy ćwiczyli w Chruścielu

  • 24 maja 2018, 11:03
  • mł. bryg. Ireneusz Ścibiorek – oficer prasowy KP PSP w Braniewie
  • Na sygnale
Pożar w jednostce wojskowej. Strażacy ćwiczyli w Chruścielu fot. PSP w Braniewie
W poniedziałek, 21 maja około godz. 10:30 braniewscy straży zmagali się z pożarem na terenie Jednostki Wojskowej nr 2031 położonej w miejscowości Chruściel gmina Płoskinia.

Pożar powstał w części obiektu w której znajdują się urządzenia monitorujące przestrzeń powietrzną oraz na powierzchni leśnej w bezpośrednim sąsiedztwie jednostki wojskowej. Tak wyglądał scenariusz ćwiczeń taktyczno – bojowych zrealizowanych na terenie i w obiektach JW w Chruścielu. W ćwiczeniach oprócz strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie uczestniczyli strażacy-ochotnicy z jednostek OSP Płoskinia i Wilczęta, pracownicy wojskowi oraz cywile obsługujący obiekty i urządzenia kontrolne. Dodatkowo podczas ćwiczeń strażacy sprawdzili poprawność działania systemów bezpieczeństwa /centrala pożarowa/.

Jako pierwsi działania ratowniczo – gaśnicze rozpoczęli strażacy OSP, którzy oprócz gaszenia powierzchni leśnej w bezpośrednim sąsiedztwie jednostki wojskowej musieli również odnaleźć oraz udzielić pomocy medycznej dla osoby poszkodowanej.

Druga podgrywka realizowanych ćwiczeń przeprowadzona została na obiekcie wewnętrznym jednostki wojskowej. Zadaniem przybyłych na miejsce pożaru ratowników było wprowadzenie strażaków do pomieszczenia w którym miał miejsce pożar, ugaszenie pozorowanego pożaru, dodarcie do osób poszkodowanych oraz udzielenie pomocy zgodnie z obowiązującymi procedurami. Dodatkowo na miejscu pozorowanego pożaru ratownicy sprawdzili praktycznie możliwość wykorzystania sprzętu ratowniczego, sposób przeprowadzenia ewakuacji przez pracowników jednostki wojskowej oraz przećwiczono zasady prowadzenia łączności na miejscu akcji. W działaniach wykorzystano podnośnik hydrauliczny oraz sprawdzono skuteczność sieci hydrantowej.

Po zakończeniu ćwiczeń strażacy zapoznali się z obiektem i wyposażeniem w sprzęt ppoż. W ćwiczeniach uczestniczyły cztery pojazdy ratownicze z KP PSP w Braniewie, strażacy-ochotnicy z Płoskini i Wilcząt. Działania ratownicze obserwował Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie bryg. Zbigniew Januszko, ppłk Leszek Ślimak reprezentujący 8 Szczycieński Batalion Radiotechniczny oraz Dowódca posterunku radiolokacyjnego dalekiego zasięgu w Chruścielu por. Paweł Krykowski.

mł. bryg. Ireneusz Ścibiorek – oficer prasowy KP PSP w Braniewie

Zdjęcia (24)

Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.