Zastosowanie i rodzaje pasków zębatych

Jednym z najbardziej potrzebnych elementów wykorzystywanych w większości dziedzin przemysłu są paski zębate. Stosowane są do przenoszenia razem z przekładami napędu. Aktualnie w użytku jest kilka typów pasków tego rodzaju. Istotnym jest fakt, że przekładnie pasowe charakteryzuje gotowość do pracy na wysokich obrotach, nawet to 80 m/s.

Konstrukcja pasków zębatych składa się z grubych i niskich zębów, które są kompatybilne ze sparowanymi, również zębatymi, kołami. Efektem jest zapewnienie stałości przełożenia pod warunkiem, iż oba koła są zębate, przez co, nie wymaganym jest początkowe napięcie pasa, dzięki czemu pojawia się lżejsza eksploatacja łożysk oraz wała- odwrotnie, niż przy użyciu pasa płaskiego, lub klinowego.

 

Budowa pasków zębatych

Inną konstrukcją paska zębatego jest umiejscowienie zębatek po obu ich stronach, dzięki czemu można stworzyć połączenie między więcej niż dwoma kołami. Głównym budulcem pasków jest syntetyczna guma, charakteryzująca się trwałością w połączeniu z chemikaliami. Pas posiada elementy nośne złożone z linek stalowych, lub poliamidowych, które wtapiane są w gumę. Opisując właściwości pasków zębatych warto pamiętać o głębokiej wytrzymałości zmęczeniowej, małej rozciągliwości, odporności na zużycie i efektowna elastyczność.

 

Paski zębate dzielą się na różne formy budowy. Najpopularniejszymi są pasy zębate jednostronne. Warto pamiętać, że pasy zębate, dwustronne można podzielić na symetryczne i naprzemianległe. Inny rodzaj podziału skupiony jest na kształcie uzębienia, najbardziej pożądanym jest trapezowy, ewolwentowy, kołowy, czy podwójny kształt zębów. Typ trapezowy można spotkać w silnikach spalinowych, natomiast te o półokrągłym zarysie wykorzystywane są do napędu układów rozrządu bardziej eksploatowanych silników, dzięki czemu działają równomiernie.

zdjecie-2.jpg

Sposoby wykorzystania pasków zębowych

Jak było wspomniane na początku, jest wiele dziedzin przemysłu, które wykorzystują zastosowanie pasków zębatych. Można je znaleźć w budowie napędu licznych urządzeń przemysłu ciężkiego jak:

-prasy,

-wiertarki,

-wentylatory,

-napędy przenośników rolkowych,

-napędy przenośników taśmowych.

 

Połączenie pasów i kół zębatych tworzą niezwykle ważną składową przekładni w konstrukcji maszyn. Ich odkrycie i rozwój pchnęła do obiegu wiele istotnych maszyn, urządzeń i silników spalinowych. Posiadając odpowiednią wiedzę i możliwości możliwym jest skonstruowanie dokładne i szczegółowe maszyny, cechujące są ledwo słyszalną pracą.

 

Dla wszystkich zainteresowanych poleca się zapoznanie z ofertą pasków zębatych, kół zębatych dostępnych w sklepie internetowych EBMIA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/mechanika-pasy-zebate-kola-akcesoria-c-196_50.html

zdjecie-3.jpg

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.