Joanna i Andrzej Gwiazdowie – legendy pierwszej Solidarności w Braniewie

Joanna i Andrzej Gwiazdowie – legendy pierwszej Solidarności w Braniewie fot. redakcja
W poniedziałek, 17 września 2018 r. w Braniewskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie mieszkańców Braniewa z legendami solidarności – Joanną i Andrzejem Gwiazdami.

Goście przyjechali na zaproszenie Braniewskiego Klubu Gazety Polskiej. Patronat nad wydarzeniem objął wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Joanna i Andrzej Gwiazdowie  -  Inżynierowie, działacze opozycji w PRL-u. Andrzej Gwiazda był współtwórcą Solidarności, wiceprzewodniczącym związku, internowany od 13 grudnia 1980 r. do amnestii w lipcu 1984 r. Joanna Gwiazda była internowana przez siedem miesięcy. W 1976 r. z żoną napisali list do Sejmu PRL, w którym popierali postulaty głoszone przez Komitet Obrony Robotników. Wkrótce otrzymali zakaz opuszczania kraju, inwigilowała ich SB. Po wybuchu strajku w 1980 r. członkowie Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Nie brali udziału w obradach Okrągłego Stołu, sprzeciwiali się rozmowom z władzami PRL.  Oponenci Lecha Wałęsy, uznają go za zdrajcę ,,ideałów sierpniowych''  i agenta SB.. 

Redakcja TVBraniewo24
Joanna i Andrzej Gwiazdowie w Braniewie
— Redakcja TVBraniewo24
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.