Jak dobrać rozmiar ramy rowerowej?

Rozmiar ramy roweru odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o wygodę i komfort jazdy na jednośladzie. Nieodpowiednie jego dopasowanie może bowiem powodować bóle mięśni oraz stawów oraz wymuszać nienaturalną pozycję, która na dłuższą metę będzie po prostu zupełnie nie do zniesienia. Ważnym pytaniem, które powinien zadać sobie każdy przyszły właściciel jednośladu, jest więc pytanie dotyczące tego, jak dobrze dobrać rozmiar ramy roweru. Sprawdźmy!

Dlaczego odpowiedni rozmiar ramy jest tak istotny?

Rozmiar ramy roweru jest istotny z kilku powodów, które znaleźć możemy w artykule na blogu sklepu Immotion. Przede wszystkim odpowiednie dobranie kształtu i rozmiaru ramy pozwala nam na utrzymanie maksymalnie wygodnej i komfortowej pozycji podczas jazdy na rowerze. Jest to istotne nie tylko w przypadku rowerów sportowych czy wyczynowych, ale też wówczas, gdy planujemy zakup typowo miejskiego roweru przeznaczonego wyłącznie na krótkie przejażdżki do i z pracy lub na weekendowe pikniki do parku. Źle dobrana rama nawet na niezbyt długiej trasie może bowiem poważnie dać nam w kość, a wymuszona przez nią pozycja nierzadko odbija się na naszym zdrowiu poprzez bóle mięśni czy stawów.

Odpowiedni dobór ramy roweru jest również ważny ze względu na to, że rama jest właściwie najważniejszym elementem, można by powiedzieć “sercem” roweru. O ile z łatwością jesteśmy w stanie wymienić różne komponenty w naszym rowerze na takie, które nam bardziej odpowiadają, o tyle rama, z racji tego, że jest bazą roweru, jest praktycznie niewymienialna lub jej wymiana będzie bardzo kosztowna. Nie ma możliwości skrócenia ramy ani wydłużenia; nie da się także zmienić nachylenia kątów w obrębie wybranej ramy rowerowej. Dlatego decyzję o kupnie danego rozmiaru ramy należy podejmować z rozwagą i wcześniejszym przygotowaniem.

Z samej konstrukcji ramy roweru wynika fakt, że dopasowanie jej odpowiedniego rozmiaru jest zależne od wzrostu przyszłego użytkownika jednośladu. Dlatego też w Internecie znajdziemy dziesiątki tabel, które pozwolą nam na dopasowanie orientacyjnego rozmiaru ramy rowerowej w zależności od naszego wzrostu. Na ich podstawie możemy wywnioskować przede wszystkim najbardziej oczywistą rzecz, czyli fakt, że im wyższy jest przyszły właściciel roweru, tym większa powinna być rama docelowego jednośladu. To bardzo podstawowa informacja, z której zdają sobie sprawę nawet osoby zupełnie nieznające się na rowerach. Uzależnianie wyboru rozmiaru wyłącznie w odniesieniu do wzrostu może jednak prowadzić do kłopotliwych uogólnień i być przyczyną wyboru zbyt małego lub zbyt dużego roweru. Poza wzrostem należy bowiem uwzględnić proporcje ciała, czyli na przykład wewnętrzną długość nóg. Ten aspekt najważniejszy jest u kobiet, które często przy tym samym wzroście co mężczyźni mają nieznacznie dłuższe nogi w stosunku do sylwetki, co wpływa ogromnie na wybór rozmiaru ramy roweru.

 

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.