Sprzątanie grobów – jak zrobić to samemu?

Jesień za oknami niespecjalnie nastraja na sprzątanie grobów. Jednak przed 1 listopada jest to konieczne. Sprzątanie zawsze można zlecić firmie zewnętrznej, która za odpowiednią sumę uprzątnie wybraną liczbę nagrobków, ale nie każdego stać na takie rozwiązanie. Na szczęście jest kilka sposobów na to, by szybko i skutecznie samemu wyczyścić nagrobki na Święto Zmarłych.

Usuwanie nieczystości

Porządki należy rozpocząć od pozbycia się liści i gałęzi z płyty. Następnie należy ją przemyć papierem i odrobiną wody, aby pozbyć się kurzu z wierzchu. Kolejnym etapem jest dokładne umycie nagrobka – nie wolno jednak zapominać, że każdy materiał wymaga odpowiednich środków! Groby z lastryko są wyjątkowo odporne, dlatego bez problemu można je szorować, podobnie jak te wykonane z granitu (m.in. takie jak nagrobki w Poznaniu). Najmniej odporny jest marmur - trzeba uważać, aby nie uszkodzić jego powierzchni. W ofercie sklepów dostępne są specjalne specyfiki, które ułatwią dokładne umycie nagrobka – poza właściwościami piorącymi, dodatkowo także nabłyszczają i konserwują płytę. Alternatywą dla nich będzie zwykła woda z dodatkiem octu lub cytryny albo płynu do naczyń – pozwoli to odzyskać utracony blask. W obu przypadkach nagrobek należy polać dużą ilością wody i aby uniknąć smug – od razu wytrzeć do sucha. Poza zastosowanymi środkami istotne będą też użyte gąbki czy szczotki. Te ostatnie nie powinny posiadać twardego i grubego włosia, gdyż w ten sposób można uszkodzić powierzchnię płyty. Szorowanie powinno być stanowcze, ale nie nazbyt energiczne, zwłaszcza w przypadku marmuru.

Pozbywanie się mchu, śladów wosku i rdzy

Nagrobki cmentarne narażone są na działanie różnorodnych czynników, dlatego często zaczyna porastać je mech, tracą swój blask i co może niektórych zdziwić – rdzewieją (jednak jest to spowodowane czynnikami zewnętrznymi, a nie samym materiałem, który nie ulega korozji). Mech, tak samo jak pleśń czy grzyby, można usunąć skrobaczką lub nożykiem (ale wtedy trzeba uważać, żeby nie uszkodzić płyty). Szczoteczka do zębów lub plastikowa samochodowa skrobaczka do szyb idealnie usuną pozostałości z wosku. Natomiast rdza zniknie pod wpływem kwasu szczawiowego lub płynu do odrdzewiania – przy tym ostatnim należy zachować szczególną ostrożność, gdyż za duża jego ilość zniszczy powierzchnię. Innym rozwiązaniem na rdze może być mieszanka sody oczyszczonej z dodatkiem wody utlenionej.

Czyszczenie mniejszych elementów

Nagrobki zazwyczaj ozdabiane są różnego rodzaju dodatkami – złote litery, fotografie zmarłych oraz inne dekoracje także należy dobrze wyczyścić. Metalowe litery z czasem pod wpływem deszczu, śniegu i słońca, śniedzieją, przez co tracą piękny wygląd. Zazwyczaj z ich umyciem powinien poradzić sobie zwykły płyn i ściereczka, ale jeżeli to za mało, to warto wyposażyć się w pastę do metalu. Jednak i tutaj należy zachować ostrożność, gdyż wysoko specjalistyczny środek poza nalotem, może pozbyć się także dekoracyjnej złotej lub srebrnej powierzchni liter.

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.