Tanie OC nie dla wszystkich?

Czasem znamy to z praktyki, a czasem tylko z opowieści znajomych. Jednak prawie każdemu zdarzyło się słyszeć, że jakiś młody kierowca tuż po zakupie samochodu zarejestrował go na rodziców. Brzmi znajomo? Powód jest zawsze ten sam – składki na ubezpieczenia komunikacyjne dla młodych i niedoświadczonych kierowców są wyjątkowo duże. Wysokie ceny polis nie są jednak zmartwieniem jedynie początkujących użytkowników dróg. Dlaczego? Zapraszamy do lektury.

Dla kogo tanie OC

Towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają wiele czynników, zanim zaproponują finalną ofertę na ubezpieczenie OC. Są to indywidualne kwestie związane z poszczególnym kierowcą takie jak: wiek (kierowcy do 26-29. roku życia płacą więcej), doświadczenie (a więc liczba lat spędzonych do tej pory za kółkiem), współczynnik bezwypadkowej jazdy (tutaj liczą się również zgłaszane na AutoCasco szkody parkingowe, tzw. obcierki, przy każdym kolejnym zgłoszeniu tracimy kilka procent zniżki, a składki roczne delikatnie wzrosną). Co bardzo ważne, obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w każdej firmie ubezpieczeniowej obejmuje ten sam zakres.

Co obejmuje ubezpieczenie OC

Należy zacząć od tego, że ubezpieczenie OC jest regulowane obowiązkiem ustawowym. Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe i podlega mu każdy kierowca i właściciel zarejestrowanego samochodu. Po drugie, jego zakres określa Ustawa z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dzięki temu zapisowi wiadomo, że ubezpieczenie OC musi wyglądać dokładnie tak samo u wszystkich ubezpieczycieli. Dlatego przy wyborze konkretnej oferty tak pomocny jest bezpłatny kalkulator OC najtaniejuagenta.pl.

Jak wybrać najtańsze OC

Jak już ustaliliśmy, cena nie wpływa na zakres ubezpieczenia OC. Nie zmienia to faktu, że składki na OC potrafią być bardzo różne dla tego samego kierowcy. Niekiedy oferta proponowana przez jedno towarzystwo może być trzykrotnie wyższa niż u konkurencji. Warto więc poszukać najlepszej polisy na własną rękę. Najlepszym narzędziem wyszukiwania korzystnych cen ubezpieczeń komunikacyjnych jest skorzystanie z internetowej porównywarki, takiej jak np. kalkulator OC na najtaniejuagenta.pl. To wygodny sposób na porównanie i wybranie najkorzystniejszej oferty oraz znalezienie przydatnych informacji dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych oraz samego posiadania samochodu.

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

polak mały
29.12.2018, 22:25
polak mały
trzeba pilnować się na każdym kroku,każdy i wszędzie może nas oskubać
Wyłudzony podwójnie
01.11.2018, 10:56
Wyłudzony podwójnie
A jak to jest z podwójną polisą samochodową...Tzn. jak to jest,że firmy ubezpieczeniowe naciągają obywateli na kontynuację polisy, a sądy na to nie reagują rozumnie ...Dla kogo są te wszystkie przepisy skoro zawsze rację mają ci którzy którzy wnoszą albo donoszą do sądów oskarżenia -dając im przy tym "chleb powszedni"...?