Wymień piec! Dopłaty w ramach programu Czyste Powietrze

Wymień piec! Dopłaty w ramach programu Czyste Powietrze fot. archiwum redakcji
Jesteś właścicielem domu i chcesz uzyskać dofinansowanie na wymianę starego kotła, montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, termomodernizację lub instalację odnawialnych źródeł energii? Możesz skorzystać z programu "Czyste Powietrze" i otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet 47,7 tys. zł.

9 października w Szkole Podstawowej nr 3 w Braniewie odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące programu „Czyste Powietrze”  realizowanego przez Ministerstwo Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej. Czyste powietrze, to ogólnopolski program w ramach którego można uzyskać dofinansowanie lub niskoprocentową pożyczkę na wymianę starych pieców, termomodernizację budynków czy instalację odnawialnych źródeł energii. Program jest skierowany do osób fizycznych - właścicieli budynków jednorodzinnych.

Wysokość dofinansowania zależy od miesięcznego dochodu przypadającego na osobę w gospodarstwie domowym i może wynieść od 30% do 90% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, jednak nie więcej niż 53 tys. zł. Pozostała kwota może zostać sfinansowana z nieoprocentowanej pożyczki.

Realizacja programu rozpoczęła się we wrześniu 2018 roku i potrwa do 2029.  Łączny budżet programu wynosi 103 mld zł ( 63,3 mld zł na dotacje, 39,7 mld zł na zwrotne pożyczki.

Wnioski można składać w tradycyjnej formie papierowej lub za pośrednictwem portalu beneficjenta na stronie WFOŚiGW w Olsztynie

Redakcja TVBraniewo24
Wymień piec! Dopłaty w ramach programu Czyste Powietrze
— Redakcja TVBraniewo24
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

julka
31.10.2018, 15:22
julka
Ten program byłby o wiele bardziej skuteczny w ochronie środowiska gdyby dotacje były stosowane przy uzyskaniu energii ze źródeł odnawialnych a nie na wymianę pieca węglowego na węglowy tyle że bardziej nowoczesny. Bo czy ja spalę tonę ekogroszku czy tonę węgla to tyle samo zanieczyszczeń pojdzie do atmosfery
Emeryt
31.10.2018, 21:25
Emeryt
Nie porównuj kotła tzw śmieciucha co pali wszystko i do tego tak, że to co nie spali to pójdzie w komin do kotła o sprawności ponad 90 % gdzie spalin z komina nie widać bo to co zostało spalone w ciepło zostało zamienione.
julka
07.11.2018, 13:24
julka
Nie mówię o paleniu byle czym tylko zadam pytanie z czego jest robiony ekogroszek a piec o sprawności 90% to można pomarzyć producent może podać że jego piec ma 120 % sprawności ale nie we wszystko trzeba wierzyć
Emeryt
03.12.2018, 19:09
Emeryt
Zanim się wypowie w danej kwestii należy zaczerpnąć chociaż trochę informacji na temat certyfikowania kotłów klasy 5 i ecodesign. Kto to robi w jakim celu i jak to jest przeprowadzane. Węgiel także można ekologicznie spalać a nie wywalać kominem niespalonych frakcji węgla i następnie dziwić się, że komin dymi jak na plebanii w centrum miasta i pochłania ogromne ilości opału.