Jak dobrać grzałkę do akwarium? I inne ważne pytania

Każdy początkujący akwarysta ma dużo pytań dotyczących przyszłego akwarium - w końcu chce stworzyć idealne warunki do życia dla swoich małych podopiecznych. Odpowiemy na kilka z tych, które najczęściej przychodzą do głowy podczas zakupu akwarium. Zapraszamy do lektury!

Jakie akwarium na początek?

W przypadku początkującego akwarysty najlepsze będzie akwarium na około 100 litrów, czyli takie o długości od 75 do 80 cm. Jeżeli nie mamy jednak tyle miejsca, to możemy sobie pozwolić na takie 50-litrowe, które ma 60 cm długości. Dzięki takiej wielkości wytworzy się w nich szybko stabilna równowaga biologiczna, która utrzyma wodę przejrzystą i czystą. Małe zbiorniki ograniczają przestrzeń zamieszkującym je rybkom, warto więc przemyśleć kupno większego zbiornika. Równie ważny jest kształt akwarium - zazwyczaj nie poleca się zbiorników kulistych, (ponieważ są trudne w czyszczeniu), a także takich z falowaną ścianą, które zniekształcają wnętrze akwarium. Przy zakupie akwarium warto pomyśleć o specjalnej szafce - duże akwarium jest bardzo ciężkie, dlatego musi stać na solidnym podłożu.

 

Jak dobrać grzałkę do akwarium?

Mamy już wymarzony zbiornik - teraz czas na akcesoria. Jednym z ważniejszych jest grzałka do akwarium, która utrzymuje temperaturę idealną dla wybranego gatunku ryb. Dobranie odpowiedniej grzałki jest bardzo ważne, ponieważ za ciepła bądź zbyt zimna woda mogą powodować choroby lub śmierć wodnych żyjątek. Jak dobrać grzałkę? W przypadku takiej automatycznej, wyposażonej w termostat, na każdy litr wody musi przypadać 1W mocy grzałki. W przypadku 100-litrowego akwarium będzie to grzałka o mocy około 100W. 

 

Czy grzałka może poparzyć ryby?

Czasami może się tak zdarzyć, zwłaszcza jeżeli kupimy grzałkę złej jakości bądź mamy w akwarium ryby, które nie posiadają łusek np. płaszczki bądź sumy. W takim akwarium warto zainstalować grzałkę ULTRAHEATER firmy AQUAEL. Jej obudowa wykonana jest z tworzywa sztucznego, nie przewodzi więc ciepła i jest bezpieczna dla zwierząt wodnych. Ponadto nie tłucze się, pasuje więc do zbiorników, w których przechowujemy dużych rozmiarów ryby.

 

Jakie oświetlenie wybrać? Świetlówki czy lampy LED?

Lampy LED są zdecydowanie lepsze, przede wszystkim ze względów oszczędnościowych. Oświetlenie LED zużywa o połowę mniej energii niż tradycyjne świetlówki, dając tyle samo światła. Poza tym lampy LED nie podgrzewają wody w akwarium i wydobywają z niego piękne kolory. Wspomagają także rozwój roślin - nie warto więc oszczędzać na oświetleniu, bo to jeden z najważniejszych elementów akwarium.

 

 

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.