Oświetlenie w magazynie wysokiego składowania

Sprawne działanie magazynu zależy od wielu czynników. Wśród nich najważniejsze jest odpowiednie zorganizowanie warunków pracy. Jednym z nich, najbardziej istotnym dla jakości i komfortu pracy, jest odpowiednie oświetlenie.

Sprawne działanie magazynu zależy od wielu czynników. Wśród nich najważniejsze jest odpowiednie zorganizowanie warunków pracy. Jednym z nich, najbardziej istotnym dla jakości i komfortu pracy, jest odpowiednie oświetlenie.

Na co zwrócić uwagę szukając magazynu do wynajęcia?

W magazynach, w których występują miejsca stałej pracy, powinno być zapewnione oświetlenie dzienne. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Szukając magazynu wysokiego składowania, raczej trudno będzie o taki z dostępem do światła dziennego. W takich magazynach bardzo gęsto ustawia się wysokie, wielokondygnacyjne regały, w celu efektywnego zagospodarowania powierzchni, pozostawiając wąskie przejścia między nimi. Dlatego też bardzo ważne jest, by wynajmując halę magazynową sprawdzić jej oświetlenie. W przypadku zaś, gdy takiego oświetlenia brak, samemu należy o nie zadbać, pamiętając o parametrach zgodnych z polską normą.

Sprawdź oferty magazynów w Szczecinie i okolicach: http://www.magazyn-szczecin.pl/

Nowoczesne magazyny a wymagania dotyczące oświetlenia

Instalowanie oświetlenia w wynajmowanym magazynie, wiąże się z zachowaniem wymaganych norm, które mówią, że średnie natężenie oświetlenia w halach magazynowych powinno kształtować się w przedziale 100-200 lx. Niestety jednak bardzo często przedział ten okazuje się niewystarczający. Współczesne wymagania, chociażby ze względu na konieczność czytania oznaczeń na towarach i etykiet, wskazują na konieczność zastosowania oświetlenia o natężeniu co najmniej 300 lx w strefie pakowania i wysyłania. W strefach komunikacji i korytarzach norma wynosi 100 lx, a na schodach, chodnikach i rampach załadunkowych 150 lx. Dla składów i magazynów jest to 100 lx, chyba że stale przebywają w nich ludzie - to 200 lx.

Jeżeli chodzi o strefy magazynowe z regałami, wymagania przedstawiają się następująco: przejścia bez obsługi 20 lx, natomiast przejścia z obsługą i stanowiska kontroli - 150 lx.

Oświetlenie wnętrz magazynowych

Z pomocą w tworzeniu nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań oświetlenia w magazynach, przyszła technologia LED. Dla magazynów wysokiego składowania opracowano specjalne oprawy, które łączą w sobie wszystkie niezbędne elementy:

- trwałość źródeł światła,
- małe gabaryty i nieduża masa opraw,
- swoboda w modelowaniu krzywej rozsyłu.

Aby skutecznie i oszczędnie oświetlić ciągi komunikacyjne między regałami, stworzono liniowe oprawy o eliptycznym rozsyle. Warto więc umieścić linie takich opraw w alejkach międzyregałowych, gdyż dzięki nim możliwe będzie, nawet mimo dużej wysokości, odpowiednie oświetlenie przy jednoczesnym ograniczeniu poboru energii elektrycznej.

Zastąpienie opraw świetlówkowych czy metalohalogenkowych ledami, redukuje dodatkowo koszty związane z nakładami na konserwację oświetlenia. Nowoczesne oprawy LED pracują bowiem bezawaryjnie znacznie dłużej, a dodatkowo ich konstrukcja umożliwia łatwą konserwację i naprawę.

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń: