Podatki: Do kiedy należy rozliczyć PIT za 2018/2019 rok?

Początek roku oznacza konieczność rozliczenia się z Urzędem Skarbowym z dochodów osiągniętych w poprzednim roku kalendarzowym. Wiele osób zwleka z przekazaniem swojego zeznania podatkowego do ostatniego momentu, z kolei inna grupa osób nie ma pojęcia, jaki termin obowiązuje ich do rozliczenia się z urzędem. Do tej pory opóźnienia w składaniu zeznania podatkowego karane były grzywną w wysokości nawet kilkuset złotych. O czym pamiętać, by nie wystawić się na odpowiedzialność karną?

Termin rozliczenia podatku

Choć wydawać by się mogło, że termin rozliczenia podatku z Urzędem Skarbowym jest powszechnie znany to nadal wiele osób zapomina o jego dotrzymaniu. Osoby składające zeznanie PIT-28 muszą zrobić to do 31 stycznia 2019 roku, z kolei podatnicy zobowiązani do złożenia formularzy PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 mają czas do 30 kwietnia 2019 roku. Możliwości rozliczenia podatku jest kilka, ponieważ wraz z popularyzacją usług urzędowych online także ta droga otworzyła się przed płatnikami. Zarówno formularze PIT składane w tradycyjnej formie papierowej, jak i egzemplarze elektroniczne powinny być uzupełnione i złożone w urzędach w terminach wymienionych powyżej.

Od formy złożenia deklaracji PIT zależy w dużej mierze termin otrzymania należnej nadpłaty podatku- dla osób rozliczających się w formie papierowej jest to termin trzech miesięcy, z kolei podatnicy rozliczający się drogą elektroniczną mogą liczyć na zwrot nadpłaconej kwoty nawet po 45 dniach od złożenia PIT, liczonych po 15.02.2019 r. Do prawidłowego uzupełnienia deklaracji podatkowej niezbędne są dokumenty potwierdzające wielkość przychodów osiągniętych w poprzednim roku kalendarzowym. Są to formularze PIT wysyłane przez pracodawców, czy inne organizacje, w których płatnik osiągnął przychód.

Automatycznie generowane zeznanie podatkowe 

Niebywałym ułatwieniem dla osób zapominających o rozliczeniach z Urzędem Skarbowym stanie się usługa Twój e-PIT, uruchomiona przez Ministerstwo Finansów. Specjalnie zaprojektowana platforma ma samodzielnie generować zeznania podatkowe płatników na podstawie danych zebranych przez administrację podatkową. Uzupełnione deklaracje dostępne będą od 15 lutego 2019 roku na indywidualnych kontach użytkowników, do których dostęp będą mieć wyłącznie Ci płatnicy, którzy zalogują się do systemu i przejdą przez szczegółową weryfikację.

Usługa Twój e-PIT pozwala, by płatnik sprawdził przygotowane zeznanie podatkowe oraz je zaakceptował. Możliwe jest także dodanie do dokumentu przysługujących podatnikowi ulg, do których system nie ma jeszcze dostępu i nie jest w stanie dodać ich do deklaracji PIT automatycznie. Płatnik może samodzielnie wysłać uzupełnione zeznanie do właściwego urzędu, a jeśli tego nie zrobi Twój e-PIT wraz z upływem 30 kwietnia 2019 roku zrobi to za niego.  Osoby, które do tej pory miały problem z dotrzymaniem obowiązujących terminów oraz narażone były na kary finansowe ze strony urzędu nie muszą bać się o ich otrzymanie. Nawet w przypadku, gdy nie złożą oni zeznania podatkowego w formie papierowej, ani nie zaakceptują wygenerowanej przez Twój e-PIT deklaracji po upływie 30 kwietnia wysłana ona będzie do urzędu automatycznie, bez żadnych konsekwencji dla płatnika.

Wybór nadal pozostaje w Twoich rękach

Mimo, że Twój e-PIT automatycznie generuje zeznania podatkowe dla wszystkich płatników nie oznacza to, że jest to jedyna możliwość złożenia swoich dokumentów w Urzędzie Skarbowym. Podatnicy nadal mogą rozliczać się w tradycyjny sposób, jednakże w tym przypadku wydłuży się okres oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku. Co ważne, osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny pamiętać, że usługa Twój e-PIT w roku 2019 nie obejmuje rozliczania ich przychodów. Oznacza to, że muszą oni składać swoje zeznania tak jak do tej pory, ponieważ automatyczny system nie wygeneruje ich deklaracji PIT samodzielnie.

Wydawać by się mogło, że nieruchome terminy składania deklaracji podatkowych będą ułatwiały ich uzupełnianie podatnikom. Tymczasem wielu z nich zapomina o upływającej dacie przekazywania zeznania podatkowego do Urzędu Skarbowego, narażając się tym samym na kary finansowe. Wychodząc naprzeciw potrzebom Ministerstwo Finansów uruchomiło specjalną platformę Twój e-PIT, która automatycznie generuje deklaracje podatkowe płatników i w przypadku przekroczenia terminu ich składania samodzielnie przekazuje uzupełnione dokumenty do właściwego urzędu. Od 2020 roku w ten sam sposób rozliczani będą przedsiębiorcy.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Pitax.pl. Dzięki PITax rozliczysz swoje podatki w prosty i wygodny sposób nie wychodząc z domu.

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.