Dąb w nowej jednostce upamiętni generała

  • 11 kwietnia 2019, 14:45
  • Informacja prasowa
  • Wydarzenia
Dąb w nowej jednostce upamiętni generała fot. szer. Wojciech Andrearczyk
Żołnierze 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie uczestniczyli w posadzeniu „Dębu Pamięci”, poświęconego gen. dyw. Franciszkowi Danielowi Paulikowi. Dąb będzie rósł w jednostce na Alejach Wojska Polskiego, gdzie po ośmiu latach do koszar powróciło wojsko.

W koszarach, które obecnie zajmuje 43blp Wojsk Obrony Terytorialnej, do 2011 r. funkcjonował 16 Pomorski Pułk Artylerii. Gdy pułk zlikwidowano jednostka stała pusta. Uroczystość upamiętniająca gen. Paulika była więc pierwszym tak ważnym wydarzeniem, związanym z istnieniem nowej formacji w Braniewie. Choć zorganizowanym w małym gronie żołnierzy, pracowników cywilnych i młodzieży z klasy mundurowej z Zespołu Szkół Budowlanych w Braniewie.

 

Dowódca 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie, ppłk Jarosław Kowalski, przeczytał fragment wiersza Zbigniewa Herberta pt. „Guziki”, napisany na cześć kpt. Edwarda Herberta, stryja poety, zamordowanego strzałem w tył głowy w 1940 r.: „tylko guziki nieugięte, potężny głos zamilkłych chórów, tylko guziki nieugięte, guziki z płaszczy i mundurów”.

— Jedyne, co zostało po zamordowanych, bohaterach chowanych w masowych grobach, to katyńskie guziki — mówił ppłk Kowalski. — Guziki, które odnajdowane latami w katyńskim lesie, upominały się o prawdę. „Katyń... ocalić od zapomnienia” jest hołdem dla każdej z tych 21857 osób zamordowanych w Katyniu, Bykowni, Twerze lub Charkowie.

 

Dąb pamięci posadzili wspólnie ppłk Jarosław Kowalski, dowódca 43blp, zastępca dowódcy mjr Adam Książak i Agnieszka Borysewicz-Filipek, opiekunka klasy mundurowej w ZSB i jednocześnie żołnierz 43blp.

 

Gen. dyw. Franciszek Daniel Paulik (1866-1940) – od 1914 r. uczestniczył w walkach I wojny światowej, był m.in. dowódcą pułku strzelców lwowskich. W 1919 r. walczył w obronie Lwowa. W czasie walk nad Dźwiną w październiku 1919 postawa Paulika, który poderwał do ponownego ataku cofające się pod naporem przeciwnika oddziały 9 pułku piechoty Legionów, zapobiegła okrążeniu jego żołnierzy; za czyn ten odznaczony został Krzyżem Orderu Virtuti Militari V klasy.  Po wybuchu II wojny światowej i agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 na terenach wschodnich II Rzeczypospolitej został aresztowany przez Sowietów w listopadzie 1939. Był osadzony w więzieniu na Brygidkach we Lwowie. Jego nazwisko znalazło się na tzw. Ukraińskiej Liście Katyńskiej opublikowanej w 1994 r. Został pochowany na otwartym w 2012 r. Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni.
Informacja prasowa

Zdjęcia (18)

Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.