Niewybuchy wciąż groźne. Cztery zgłoszenia w ciągu trzech godzin

  • 12 kwietnia 2019, 11:25
  • Informacja prasowa
  • Na sygnale
Niewybuchy wciąż groźne. Cztery zgłoszenia w ciągu trzech godzin fot. archiwum redakcji
Policjanci po raz kolejny apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas znalezienia niewybuchu. Tylko w ciągu ostatniej doby funkcjonariusze interweniowali 4-krotnie na miejscach znalezienia pozostałości z czasów II wojny światowej. Nie czekajmy tylko natychmiast przekazujmy informację policjantom, którzy do czasu przyjazdu patrolu saperskiego zabezpieczą znalezisko.

Tylko w ciągu ostatniej doby funkcjonariusze 4-krotnie zabezpieczali miejsce znalezienia niewybuchów. O pierwszym z nich poinformowano oficera dyżurnego około godziny 8.00. O kolejnych pół godziny później. Po godz.10:00 – w przeciągu paru minut policjanci odebrali następne 2 zgłoszenia.

Chociaż II wojna światowa zakończyła się dziesiątki lat temu, to wciąż w życiu codziennym spotykamy się z jej pozostałościami. Nadal odnajdujemy przedmioty, które mają znamiona uzbrojenia wojskowego. Niestety ludzka ciekawość okazuje się zgubna, prowadząc nie tylko do nieszczęść, ale i do śmierci.

Niewłaściwe postępowanie z niewypałem czy niewybuchem, które wynika z braku świadomości o niebezpieczeństwie które powoduje oraz brak jakichkolwiek środków ostrożności podczas kontaktu z wojskowym znaleziskiem sprawia, że wojna,która tak naprawdę dobiegła końca, wciąż zbiera ofiary.

Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.

 

Co zrobić jeśli natrafisz na niewybuch?

Nie wolno podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska ani do miejsc takich jak stawy czy głębokie rowy znalezionych niewybuchów!

W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić Policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia

 

Jakie informacje trzeba przekazać policjantom?

Powiadamiając funkcjonariuszy istotne jest, aby przekazać im wiedzę na temat:

  • miejsca odnalezienia niewybuchu,
  • znalezionego przedmiotu (opisać słownie co widzimy, uwzględniając ilość i wielkość znaleziska)
  • danych personalnych osoby zgłaszającej
Informacja prasowa
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.