Samodzielny księgowy. Jak uzyskać odpowiednie uprawnienia?

Zawód księgowego został deregulowany. Od 10 sierpnia 2014 roku ubiegając się o uprawnienia księgowego, nie wymaga się od kandydatów zaliczenia egzaminu państwowego z zakresu księgowości i rachunkowości.

Dla wielu to wielka szansa na rozpoczęcie działalności, która może przynieść naprawdę spore zyski. Jednak najpierw należy ukończyć odpowiednie studia lub kurs przygotowawczy.

Jak zostać księgowym? Jakie są wymagania na księgowego? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Jakie cechy powinien mieć dobry księgowy?

Księgowi to osoby z naturalnymi predyspozycjami do pracy z liczbami i typowym logicznym myśleniem. Nie każdy nadaje się do tej pracy, która wymaga skrupulatności, dokładności i często wielogodzinnego sprawdzenia faktury i weryfikacji przychodów oraz rozchodów firmy, żeby ostatecznie rozliczyć miesięczne obroty firmy.

Firmowe księgi muszą być prowadzone zgodnie ze sztuką księgową. Taką wiedzę można nabyć na studiach dziennych, podyplomowych bądź na specjalnych kursach przygotowawczych.

Kurs przygotowawczy czy studia wyższe – jaka jest różnica?

Certyfikat księgowy to podstawowy dokument, który uprawnia do podjęcia pracy księgowego. Tylko kandydaci, którzy ukończą odpowiednie studia lub kurs mogą podejść do egzaminu na księgowego.

Studia wyższe muszą obejmować specjalizację rachunkowość, ekonomia, finanse, prawo lub administracja. To jest podstawa, który pozwala kandydatom podejść do egzaminu na księgowego.

Kursy organizowane są przez Centrum Informacji Księgowego lub Krajową Izbę Księgowych. Jest wiele szkół, które są partnerami jednej z powyższych organizacji i prowadzą kursy certyfikowane przez CIK lub KIK. Wykupując kurs z jednej z takich szkół, możemy być pewni, że prowadzą szkolenia o najwyższej jakości.

 

Egzamin na księgowego – krok po kroku

Egzamin na księgowego odbywa się za pomocą przeglądarki internetowej. Zawiera ona 20 pytań A, B, C lub D, gdzie możemy zaznaczyć tylko jedną, poprawną odpowiedź.

Na rozwiązanie egzaminu mamy 30 minut. Pozytywny wynik uzyskujemy po udzieleniu 60% poprawnych odpowiedzi.

Egzamin na księgowego obejmuje wiele zagadnień związanych z księgowości, a między innymi: rachunkowość, prawo podatkowe, ubezpieczenia i zagadnienia z prawa cywilnego i gospodarczego.  

„Opracowane arkusze z odpowiedziami to przydatne narzędzie, które pomaga w nauce do egzaminu na księgowego” - podpowiadają specjaliści ze strony Odpowiedzi.com.pl.

Jakie są minimalne wymagania podejścia do egzaminu na księgowego?

  • Posiadanie pełnej zdolności prawnej;
  • Korzystanie z pełni praw publicznych;
  • Dowód niekaralności za przestępstwa podatkowe i gospodarcze;
  • Dyplom ukończenia 2-letnich studiów ze specjalizacją w finansach, rachunkowości, ekonomii, prawie lub administracji;
  • Przedstawienie dokumentu ukończenia certyfikowanego kursu na księgowego.

Opłaty egzaminacyjne

  • Kod dostępu do egzaminu online – 100 zł.
  • Wpis do oficjalnej bazy certyfikowanych księgowych – 150 zł
  • Certyfikat elektroniczny potwierdzający kwalifikacje – 200 zł
  • Certyfikat elektroniczny oraz certyfikat fizyczny z hologramem– 400 zł
Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Exodi
11.01.2020, 20:25
Exodi
Współpraca z tą firmą układa się po mojej myśli. Wszystko jest sumiennie i rzetelnie wykonywane. Nie muszę się już o nic martwić, bo wiem, że rozliczenia będą wykonane perfekcyjnie. Mówię oczywiście o gdyńskim Abakusie :)