Utrzymanie ruchu i bezpieczeństwa w zakładach pracy. Czym jest system LOTO?

Zakłady produkcyjne potrafią być przestrzeniami, w których wiele się dzieje, a nieszczęśliwe wypadki mogą niestety pojawiać się często. Z tego powodu powszechnie wdraża się rozmaite rozwiązania, które mają na celu podniesienie bezpieczeństwa pracowników, ograniczając niebezpieczne sytuacje do zupełnego minimum. Jednym z tego typu systemów jest LOTO. Co to takiego i w jaki sposób można z niego korzystać?

LOTO dla utrzymania ruchu


Najczęściej o systemie LOTO słyszy się w kontekście zespołów utrzymania ruchu w zakładach produkcyjnych. Czym on jest?

Sama nazwa to skrót od angielskiego terminu: Lockout/Tagout. Proces to zespół skoordynowanych działań, mający na celu podniesienie bezpieczeństwa ludzi, poprzez wprowadzenie odpowiednich środków zaradczo-informacyjnych. Etap lockout ma za zadanie wyłączenie dostępu oraz odłączenie energii w maszynach zepsutych lub poddawanych renowacji. A drugi etap, czyli tagout, polega na oznaczeniu, z jakim problemem każdorazowo mamy do czynienia.

W skład zabezpieczeń, występujących w ramach systemu, wchodzą kłódki, zamki (również system klucza centralnego), blokady i rozłączniki. A wśród najczęściej stosowanych zawieszek, należy wymienić te informujące o wystąpieniu zagrożenia: elektrycznego, mechanicznego, chemicznego itp.
 

W jaki sposób system LOTO chroni ludzi?


W głównej mierze LOTO ochrania przed nieautoryzowanym włączeniem lub otwarciem maszyny, przez osoby do tego niepowołane, co mogłoby prowadzić do uszkodzenia urządzenia, a także powstania obrażeń ciała pracowników.

Jest to coraz częściej stosowana procedura, która odpowiada na dyrektywę Unii Europejskiej (89/655 CEE), zobowiązującą do zabezpieczania źródeł energii.

Blokady mogą zdejmować wyłącznie osoby do tego wyznaczone, o nadanych uprawnieniach, posiadające specjalny klucz. Może się to odbywać choćby poprzez system klucza centralnego zainstalowany przez profesjonalną firmę jak systemdkp.pl, który gwarantuje bezpieczeństwo pracowników oraz wygodę użytkowania, pozwalając na dostanie się wyłącznie do miejsc, do których dany pracownik ma prawo wchodzić.
 

Kłódki, zamki i klucze oraz co jeszcze?


Sam system zabezpieczeń jest tylko jednym z elementów całego rozwiązania. Oprócz nich konieczne są również regularne audyty oraz szkolenie pracowników z procedur i przepisów BHP. Dopiero tak kompleksowe działanie może wpłynąć na znaczącą poprawę bezpieczeństwa.

***

Zabezpieczenie maszyn w zakładach produkcyjnych i informowanie o aktualnie toczących się naprawach, to skuteczna metoda usprawnienia pracy oraz zwiększenia bezpieczeństwa osób, przebywających na terenie zakładu.

 

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.