Bądź bezpieczny na drodze. Pieszych też obowiązują przepisy

Każdego roku na polskich drogach dochodzi do około 30 tysięcy wypadków drogowych. Ponad 1/4 z nich to zdarzenia z udziałem pieszych. Tylko w 2016 roku na skutek potrąceń, w całym kraju zginęło 859 osób, a prawie 7900 zostało rannych. To blisko 1/3 wszystkich ofiar, które straciły życie w wypadkach drogowych.

Jak wynika z policyjnych statystyk, najbardziej niebezpiecznie jest w okresie jesienno-zimowym. Niekorzystne warunki atmosferyczne, szybko zapadający zmierzch oraz słabo oświetlone przejścia sprawiają że piesi stają się mniej widoczni, co w połączeniu z brakiem ostrożności skutkuje dużą liczbą wypadków. A te bardzo często kończą się tragicznie.

Do wypadków z udziałem pieszych najczęściej dochodzi z winy kierowców. Przyczyną takich zdarzeń jest nieudzielenie pierwszeństwa osobie znajdującej się na przejściu, zbyt duża prędkość lub nieprawidłowe manewry, w tym wyprzedzanie na pasach. Nie bez winy są także niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Najczęstsze grzechy pieszych, to nagłe wtargnięcia na jezdnię wprost pod nadjeżdżający samochód, wejście na ulicę zza pojazdu, przekraczanie jezdni w niedozwolonych miejscach oraz brak elementów odblaskowych podczas poruszania się poza terenem zabudowanym.

W trosce o bezpieczeństwo, policjanci przypominają podstawowe zasady bezpiecznego zachowania się pieszych i kierowców w pobliżu przejść oraz apelują o bezwzględne przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Redakcja TVBraniewo24
Pieszych też obowiązują przepisy
— Redakcja TVBraniewo24
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.