Jak wybrać najlepsze vademecum maturalne?

  • 22 listopada 2019, 13:05
  • Artykuł partnera
  • Edukacja
Matura coraz bliżej, pora więc zabrać się za intensywne przygotowania. Metod nauki jest mnóstwo, co osoba to inny na to pomysł. Dzisiaj jednak skupimy się na wyborze dobrego vademecum maturalnego. Sposoby na to jak będziemy się uczyć to kwestia indywidualna, ważne by przynosiły odpowiednie efekty. Ważniejszą rzeczą jest to skąd bierzemy informacje do nauki. Muszą być one sprawdzone i wiarygodne. Przecież nie ma nic gorszego jak poświęcenie kilku godzin na zapamiętanie trudnego materiału, po czym okazuje się, że ma on błędy i bardzo odbiega od prawdy. Na czym więc opierać swoją naukę? Weź pod uwagę poniższe sugestie.

Dlaczego Vademecum cieszy się tak dużą popularnością wśród maturzystów?

Na rynku dostępnych jest wiele podręczników, książek, a także kursów i zbiorów zadań. Dlaczego więc wybór maturzystów pada przede wszystkim na repetytorium? Tutaj odpowiedź jest prosta. Jest to kompletna baza najważniejszych informacji z całego procesu dotychczasowej nauki, która będzie nam niezbędna podczas matury. Oczywiście materiału do egzaminu jest tak dużo, że niemożliwością jest zmieszczenie wszystkich niezbędnych informacji w jednej książce. Wykucie na pamięć całego vademecum nie zapewni nam matury zdanej na 100%, musimy tę wiedzę rozwinąć i umieć zastosować w praktyce. Jest to jednak doskonała, uporządkowana baza, która stanowi podstawę naszej nauki. Daje nam ogólny pogląd na to co powinniśmy wiedzieć i na czym się skupić. Niewątpliwie dobrze zdana matura opiera się na dobrze dobranym repetytorium.

Czym kierować się przy wyborze repetytorium?

Biorąc pod uwagę wszystkie profity wynikające z korzystania z vademecum maturalnego, postanawiamy także się w takie zaopatrzyć. Idziemy do księgarni, a tam przytłacza nas ich wybór. Niby wszystkie wyglądają podobnie, zawierają ten sam materiał, którego wiarygodności nie jesteśmy w stanie ocenić na pierwszy rzut oka. Jak więc wybrać to najlepsze? Podstawą dobrego repetytorium są prawdziwe dane, dlatego to przede wszystkim na tym czynniku musimy oprzeć nasz wybór. A jak to sprawdzić? Po pierwsze sprawdź rok wydania książki, im nowsza, tym zawiera bardziej aktualne informacje. Kolejnym ważnym punktem jest numer wydania. Jeżeli jest ona pierwszy raz na rynku… niekoniecznie na nią stawiajmy. Z każdą kolejną edycją druku, aktualizowane są wszystkie dane, a także usuwane ewentualne błędy. Kolejnym ważnym dla nas punktem wyjścia są opinie nauczycieli oraz znajomych z wyższych roczników. To oni korzystali lub nadal z nich korzystają, wiedzą więc co się przydaje, a co niekoniecznie. Oczywiście nie da się nauczyć czegoś na cudzych błędach, ale drobne sugestie w tym temacie naprawdę można wziąć pod uwagę. 

Nie samym tekstem człowiek żyje!

Podstawą dobrego vademecum maturalnego są oczywiście dane i informacje, lecz nie one są gwarancją skutecznej nauki. Czy wygodnie by było uczyć się z książki przypominającej słownik lub encyklopedię? Byłyby tam wszystkie niezbędne, sprawdzone wiadomości, więc wszystko jak należy. Niestety nie do końca tak to działa. Większość z nas jest wzrokowcami, czytanie ciągłego tekstu, wypełnionego informacjami szybko męczy i demotywuje. Ważna jest w tym wszystkim oprawa graficzna. Zdjęcia, infografiki, wykresy poprawiają atrakcyjność wydawnictwa. Co więcej wykorzystanie kolorów i innych wizualnych odnośników wspomaga proces zapamiętywania. A chyba o to właśnie w tym wszystkim chodzi!

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.