W jakiej filiżance pić kawę, a w jakiej herbatę?

Powszechnie panuje przekonanie, że jeżeli chcemy zabłysnąć w towarzystwie i przyjąć gości w bardziej eleganckim stylu, kawę lub herbatę powinniśmy podać w filiżankach. Mało osób wie jednak, że każdy z tych napojów należy podawać w innych naczyniach.

Oczywiście oba napary, zarówno kawę, jak i herbatę, możemy podać w kubkach, które gwarantują dużą pojemność i wygodę użytkowania. Jest to jednak naczynie, z którego korzysta się przede wszystkim na co dzień – w domu lub pracy. Nie ma też przeciwwskazań, by w taki sposób częstować czymś ciepłym bliskich przy okazji niezobowiązujących spotkań, jednak jeśli oczekujemy bardziej wymagających gości albo po porostu chcemy stworzyć inny niż zazwyczaj klimat przyjęcia, warto dowiedzieć się, jak kawę i herbatę należy podawać.

Kawa czy herbata?

Filiżanki przeznaczone do picia konkretnych napojów różnią się zarówno materiałem wykonania, jak i kształtem naczynia. Herbatę należy serwować przede wszystkim w filiżankach porcelanowych. Nie brakuje miłośników delikatności tego materiału, który jest przy tym świetnym przewodnikiem ciepła. Filiżanki do herbaty charakteryzują się pojemnością wahającą się między 120 i 180 ml, choć trafić można również na większe naczynia. Ważne, aby obrzeże było szeroko otwarte i by kształt zwężał delikatnie się ku dołowi. Taka forma sprawia, że herbata może szybciej ostygnąć. Filiżanki do kosztowania herbacianego naparu mają zazwyczaj mały uchwyt mieszczący jeden palec, aby zminimalizować zagrożenie poparzenia gorącym napojem. Warto też wspomnieć o wysokości filiżanek. Przyjmuje się, że te niższe (nazywane czarkami) powinny być podawane w konkretnych godzinach: między drugą a czwartą popołudniu.

Kawą z kolei częstujemy w nieco innych filiżankach, które powinny być wykonane z grubszego, ceramicznego materiału. W niektórych przypadkach sprawdza się również szkło. Szczególnie dobrze sprawdzą się szklane filiżanki termiczne, takie z podwójnym dnem i z podwójną ścianką. Utrzymają temperaturę naparu, a jednocześnie ochronią dłonie przed poparzeniem. Pojemność naczynia może być podobna do tej, jaką mają filiżanki do herbaty, ale nie musi. Niekiedy wręcz nie powinna - dla przykładu tradycyjne espresso podajemy w niewielkich filiżankach o pojemności od około 50 do 70 ml. Skomplikowana jest kwestia wyboru kształtu naczynia. Wszystko bowiem zależy od typu przygotowywanej kawy, a rodzajów jest przecież całkiem sporo. Wysoka filiżanka, mocno zwężająca się ku dołowi, będzie odpowiednia dla caffe latte, natomiast kawę białą lub cappuccino podamy w filiżankach niższych, o delikatnie wybrzuszonej czarce i szerokim brzegu. Z kolei małe filiżanki do kawy espresso mogą mieć dwojaki kształt - bardziej owalny, przypominający jajko lub przypominający literkę V.

Wzory i kolory filiżanek

Jest oczywiste, że wybór wzoru bądź koloru filiżanki zależny jest od gustu. Producenci takiego asortymentu dają każdemu bardzo bogaty wachlarz możliwości – znaleźć można zarówno naczynia o subtelnym zdobieniu i minimalistycznych charakterze, ale także takie o bogatej ornamentyce i dekoracji, często inspirowanej wzorami znanymi na całym świecie i stworzonymi przez docenianych producentów ceramiki.

  • Przykładem jest angielski wzór Old Country Roses, który wyraża ponadczasową elegancję. Wymyślony został przez ceramika Harolda Holdcrofta i do dziś cieszy się uznaniem miłośników herbaty i godnego sposobu jej podawania. Oryginalny motyw to przedstawienie składające się z róż czerwonych, różowych i herbacianych. Dziś istnieją różne modyfikacje tego projektu, jednak tak czy inaczej niezmiennie te kwiatowe motywy, których autorami są Anglicy, cieszą się powodzeniem. Podobną stylistykę można spotkać w wybranych produktach polskich producentów.
  • Korzystać można również ze wzornictwa typowego dla innych krajów, np. Holandii, która kojarzy się przede wszystkim ze scenkami rodzajowymi i widokami sielskich miasteczek, wsi oraz przedmieść wielkich miast. Wiele tamtejszych wzorów zachowuje pewną bardziej ludową konwencję.
  • Niemałe jest grono wielbicieli motywów orientalnych, które przywołują na myśl kraje azjatyckie, a przede wszystkim Chiny uchodzące za prekursorów parzenia herbaty. Jeśli wierzyć legendom, Chińczycy korzystają z tego dobrodziejstwa już od kilku tysięcy lat. Delikatne, finezyjne kształty, ale też motyw fantastycznego smoka – tego typu wzory charakteryzują porcelaną inspirowaną Dalekim Wschodem.

Jeśli chodzi o kawę, to również tutaj nie istnieją żadne poważne ograniczenia. Wiele osób uważa jednak, że kawa najlepiej prezentuje się w jasnych filiżankach, które pięknie kontrastują z barwą napoju.

Polskie tradycje ceramiczne

Polska także wypracowała sobie pozycję, jeśli chodzi o produkcję ceramiki. W naszym kraju istnieje przynajmniej kilka ośrodków, które cenione są na rodzimym gruncie i poza granicami Polski dzięki wieloletniej, a nawet wielopokoleniowej pracy i oryginalnym wzorom. Wśród nich wymienić można m.in. działającą od 1969 roku Lubianę oraz Ceramikę Tułowice, która istnieje od 1991 roku, ale opiera się na 200-letniej tradycji produkcji naczyń w tym miejscu, czy Bolesławiec, gdzie również wytwarza się je od wielu lat. 

O renomie Lubiany świadczą otrzymane przez firmę wyróżnienia i nagrody. Oferta obejmuje różnorodne fasony i kształty, a także dekoracje. Również Tułowice wprowadzają coraz to nowsze formy i ciekawe, zróżnicowane wzornictwo.

Ceramika z Bolesławca jest bardzo łatwo rozpoznawalna. Typowe są tu różne kombinacje kwiatów, kropek, pasków, tworzonych ręczną metodą stempelkową. Całość utrzymana jest w ludowym charakterze.

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.