Jak działa agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to rozwiązanie, które sprawdza się nie tylko na placu budowy albo w sytuacji awarii. To także urządzenie, które bardzo często wykorzystywane jest przy organizacji różnego rodzaju imprez na świeżym powietrzu, podczas których jest niezbędny dostęp do energii elektrycznej. Niezależnie od typu sytuacji, w której sięga się po agregat, należy bardzo uważnie dobierać jego moc do konkretnych potrzeb.
  1.  Jak działa agregat prądotwórczy?
  2. Jaką moc i napięcie powinien mieć agregat?
  3. Jak wybrać agregat prądotwórczy na event?

Jak działa agregat prądotwórczy?

Działanie agregatu opiera się przede wszystkim na dwóch elementach:

  • silniku spalinowym - może być on zasilany różnego rodzaju paliwem, od benzyny przez olej napędowy do skroplonego gazu
  • prądnicy - zespołowi mechanizmów, które w wyniku ruchu tłoków oraz w drodze indukcji powodują wytworzenie prądu elektrycznego w uzwojeniu.

W agregacie energia elektryczna jest przekazywana albo do ustalonego miejsca sieci albo do konkretnego urządzenia, ponieważ agregat może zasilać od razu konkretne narzędzie. Konkretne agregaty są dostosowane do określonych potrzeb użytkowników, typów obsługiwanych przez to urządzenie imprez, placów budowy czy biurowców.

Jaką moc i napięcie powinien mieć agregat?

Na rynku dostępne są przede wszystkim dwa podstawowe typy agregatów: jednofazowy (230 V) oraz trójfazowy (400 V). Ten pierwszy sprawdza się przede wszystkim, gdy trzeba podtrzymać pracę komputerów i oświetlenia albo wymagających niedużej mocy innych urządzeń. Przede wszystkim tych, które pracują pod napięciem sieciowym. Na budowę najczęściej zamawia się natomiast agregat trójfazowy, ponieważ jest on w stanie obsłużyć duże elektronarzędzia i elektryczne maszyny budowlane, które wymagają zasilania z siły. Ważna jest moc agregatu prądotwórczego, ponieważ to od niej zależy, czy prądnica dostarczy do urządzeń potrzebną ilość energii.

Jak wybrać agregat prądotwórczy na event?

W przypadku organizacji wydarzenia na świeżym powietrzu: lokalnego pikniku, spektaklu, koncertu, zawodów sportowych, również można skorzystać z pomocy, jaką daje agregat. Tutaj również kluczowy jest dobór urządzenia o odpowiedniej mocy. Jak przypomina eventserwis.com moc agregatów prądotwórczych najczęściej podawana jest w KVA (kilovoltoamperach). Chodzi o maksymalną moc bierną danego generatora. Z punktu widzenia użytkownika kluczowe jest moc czynna. Jedną na drugą łatwo przeliczyć, uznając, że 1KVA=0,8KW. Trzeba jednak pamiętać, że zaleca się, aby stałe obciążenie agregatu nie było wyższe niż 70-80% jego mocy czynnej.

artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze

Na czas ciszy wyborczej przed II turą wyborów prezydenckich komentarze zostały wyłączone.