Jak towarzystwa ubezpieczeniowe kalkulują koszty ubezpieczenia OC na samochód?

Koszty ubezpieczenia OC dla tego samego kierowcy mogą wahać się od kilkuset złotych do nawet ponad tysiąca złotych w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Skąd wynikają tak duże różnice?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli inaczej ubezpieczenie OC, jest obowiązkową polisą, którą powinien posiadać każdy właściciel samochodu. Wynika to z przepisów prawa, które regulują również zakres ochrony takiego ubezpieczenia. Ma ono na celu wypłatę odszkodowania wtedy, gdy jego posiadacz wywoła zdarzenie drogowe. Wówczas to ubezpieczyciel pokrywa koszt odszkodowania dla poszkodowanych w zdarzeniu.

Przepisy prawa określają konieczność posiadania OC, a także wskazują na jego zakres, jednak nie wymuszają na ubezpieczycielach wyznaczania konkretnych kwot za OC. Zatem towarzystwa ubezpieczeniowe mają całkowitą dowolność w ustalaniu wysokości składki.

W zależności od wybranego ubezpieczyciela, koszty polis mogą różnić się od siebie nawet o kilka tysięcy złotych. Ma to związek z faktem, że ubezpieczyciele kalkulują składki na podstawie indywidualnych danych klientów i własnych wzorów wyliczeń.

Kto zatem za ubezpieczenie OC może zapłacić najwięcej, a u kogo kwota ta będzie znacznie niższa?

Od czego zależy kwota ubezpieczenia OC?

OC jako obowiązkowe ubezpieczenie może często kosztować bardzo dużo. Trudno przy tym jednoznacznie wskazać, ile będzie kosztowało OC, bez wykonania odpowiedniej kalkulacji. Ubezpieczyciele biorą wtedy pod uwagę kilkadziesiąt różnych zmiennych.

Można jednak z góry wskazać na kilka, które będą w głównej mierze determinowały wysokość składki ubezpieczeniowej. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Na koszt OC największy wpływ posiadają:

  • wiek

  • miejsce zamieszkania

  • stan cywilny i liczba dzieci

  • marka i model samochodu

  • pojemność silnika

  • posiadane zniżki

Są to czynniki, które w dużej mierze warunkują ryzyko wywołania zdarzenia drogowego przez ubezpieczonego. Gdy będzie ono wysokie, wtedy towarzystwa ubezpieczeniowe stosują wyższe stawki polis. Z kolei wtedy, gdy będzie ono niewielkie, wtedy ubezpieczenie to może być nawet kilkukrotnie tańsze!

Koszt ubezpieczenia OC – wiek

Najmłodsi kierowcy to ci, którzy są najmniej doświadczeni, a także często bardziej skłonni do ryzykownych zachowań na drodze, na przykład do przekraczania dozwolonej prędkości, wykonywania niebezpiecznych manewrów. Właśnie dlatego w ich przypadku towarzystwa stosują najwyższe stawki.

Najwięcej za OC zapłacą kierowcy mający poniżej 25-30 lat w zależności od ubezpieczyciela. Dopiero powyżej tego wieku kwoty ubezpieczenia maleją.

Dodatkowo z wiekiem skorelowana jest także inna zmienna, a mianowicie czas posiadania prawa jazdy. Osoby, które niedawno wyrobiły sobie ten dokument, także muszą liczyć się z wyższymi składkami na OC.

Koszt ubezpieczenia OC – miejsce zamieszkania

Kolejnym czynnikiem warunkującym koszty polisy OC jest miejsce zamieszkania właściciela pojazdu. Osoby mieszkające w dużych miastach muszą liczyć się z wyższymi składkami niż te żyjące w małych miejscowościach i na wsiach. Dlaczego?

Powód jest bardzo prosty – w większych miastach jest duży ruch, dlatego też łatwiej o zdarzenia drogowe.

Koszt ubezpieczenia OC – stan cywilny i liczba dzieci

Przy wyliczaniu kosztów ubezpieczenia towarzystwa proszą także o podanie stanu cywilnego i liczby dzieci ubezpieczonego. Te dane również mają wpływ na wysokość składki.

Statystycznie, osoby będące w związkach małżeńskich i posiadające potomstwo są mniej ryzykowne na drogach. Bezdzietni single muszą zatem liczyć się z wyższym kosztem kupna OC.

Koszt ubezpieczenia OC – marka i model samochodu

To czynnik, który także w dużej mierze wpływa na koszt polisy OC. Mamy również wpływ na to, jakim samochodem się poruszamy, dlatego też możemy spowodować obniżenie kosztów składki przez wybór auta, które będzie tanie w ubezpieczeniu.

Ubezpieczyciele stosują najwyższe stawki dla właścicieli samochodów marek BMW oraz Audi, a także Volkswagen. Wynika to z faktu, że te samochody uczestniczą w największej liczbie zdarzeń drogowych.

Aby zapłacić za OC mniej, warto zdecydować się na zakup samochodu Skoda, Peugeot, Toyota czy Opel, które są tańsze do ubezpieczenia.

Koszt ubezpieczenia OC – pojemność silnika

Samochody posiadające mocniejsze silniki są bardziej dynamiczne w jeździe, ale też są droższe w ubezpieczeniu. Wynika to z faktu, że łatwiej osiągają duże prędkości, a ich właściciele częściej powodują zdarzenia drogowe.

Gdy zatem chcemy mieć auto tanie w ubezpieczeniu, najlepiej wybrać to o mniejszej pojemności silnika.

Koszt ubezpieczenia OC – posiadane zniżki

Przy zakupie ubezpieczenia na ostateczny jego koszt wpływają też posiadane przez kierowcę zniżki. Najwięcej oszczędzić można na bezszkodowej jeździe. Wtedy ubezpieczenie OC może być tańsze nawet o 60 proc.!

Zniżki za bezszkodową jazdę przyznawane są co roku, dlatego z roku na rok mogą być coraz wyższe. Gdy kierowca będzie sprawcą zdarzenia, wtedy jego zniżka ulega zmniejszeniu.

Chcesz już teraz dowiedzieć się, gdzie kupisz najtańsze ubezpieczenie? Sprawdź ceny OC u różnych ubezpieczycieli – skorzystaj z kalkulatora OC on-line!

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Katarzyna
28.01.2020, 15:16
Katarzyna
Kwotę ubezpieczenia OC najszybciej można porównać w różnych towarzystwach, skanując kod Aztec z dowodu rejestracyjnego na stronie kalkulatora Ubea. Tutaj można sprawdzić, jak to działa: https://ubea.pl/aztec/
stop korupcji
27.01.2020, 17:09
stop korupcji
Jak dojdzie do kolizji to sraja się i troją żeby tylko nie wypłacić odszkodowania.Mi kiedys niejaki domanski z interrisk czy jakos tak się oni nazywają zaproponował łapówke 500 za odpowiednie załatwienie sprawy. Olałem dziada i znalazł haczyk,kosztowało mnie to kilka razy więcej. Niepozdrawiam dziadygi.
Michał
25.01.2020, 23:07
Michał
Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app