Twój ePIT – Elektroniczne rozliczenie PIT przez internet

Twój ePIT – Elektroniczne rozliczenie PIT przez internet fot. redakcja
W tym roku MF i KAS po raz drugi udostępni podatnikom usługę Twój e-PIT. W ubiegłym roku podatnicy skorzystali z niej po raz pierwszy i świetnie się przyjęła. Z łącznej liczby 19,9 mln deklaracji - podatnicy złożyli przez Internet 16,1 zeznań, a blisko 7 mln właśnie przez usługę Twój e-PIT.

 

  • Usługa Twój e-PIT w 2020 r. będzie dostępna dla podatników rozliczających się poza już dostępnymi formularzami PIT-37 i PIT-38 na dwóch nowych formularzach PIT-36 i PIT-28. To znaczy, że usługa będzie dostępna (z zastosowaniem do rozliczeń za 2019 r.) dla osób fizycznych, które uzyskują przychody z najmu prywatnego. Usługa nie dotyczy osób fizycznych uzyskujących przychody z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej) oraz płacących zryczałtowany podatek dochodowy, tj. rozliczających się na PIT-28.
  • Rozliczenia roczne za 2019 r. w usłudze Twój e-PIT zostaną automatycznie i bezpłatnie przygotowane przez system na podstawie danych zgromadzonych przez administrację skarbową.
  • Będzie je można sprawdzić już od 15 lutego 2020 r. wyłącznie elektronicznie na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl.  
  • Usługa zostanie w pełni zintegrowana z zewnętrznymi rejestrami, m.in. PESEL i szkolnictwa wyższego - chodzi o to, aby ulga na dzieci automatycznie pojawiała się w deklaracji z danymi dzieci, które są nią objęte.
  • Dla e-PIT z których wynika kwota do zapłaty będzie prezentowany mikrorachunek. Dla płatności online dokonywanych z usługi Twój e-PIT będzie ‘podstawiany’ mikrorachunek podatnika.

 

Co będzie zawierać Twój e-PIT

W usłudze Twój e-PIT to system automatycznie przygotuje i udostępni dla podatnika zeznanie roczne. Usługa wykorzystuje przy tym wyłącznie te dane, które posiada administracja skarbowa. Są to informacje od pracodawców, dane z ubiegłorocznych zeznań dotyczące ulgi na dzieci czy informacje o organizacji pożytku publicznego, którą podatnik wskazał rok wcześniej.  W przypadku PIT-36 i PIT-28 będą to wpłacone zaliczki na podatek /kwota wpłaconego ryczałtu.

Jeżeli podatnik chce skorzystać np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania internetu czy wpłat na IKZE – uzupełnia swoje zeznanie samodzielnie, po zalogowaniu do usługi. Zeznanie w usłudze Twój e-PIT jest wypełnione dla podatnika indywidualnie. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

 

Logowanie do e-PIT 2020 - jakie dane przygotować?

  • PESEL (albo NIP i datę urodzenia)
  • kwotę przychodu, którą wskazałeś w PIT za rok 2018
  • jedną z kwot przychodu za 2019 rok, którą znajdziesz w jednej z informacji od płatników (np. twojego pracodawcy), np. PIT-11 i potwierdź kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za 2018 rok
  • lub dane logowania do Profilu Zaufanego,
  • przypadku wspólnego rozliczenia się małżonków. „W przypadku gdy kwota nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za 2018 rok wynosi 0 (zero) podatnik będzie podawać imię ojca małżonka.
Redakcja TVBraniewo24
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.