Oddaj krew ze strażakami

Oddaj krew ze strażakami fot. PSP w Braniewie
We wtorek, 10 marca strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie organizują kolejną akcję zbiórki krwi.

Krew będzie można oddać w świetlicy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Braniewie (pl. Strażacki 2). - Udział w zbiórce krwi może wziąć każdy pełnoletni mieszkaniec. Wystarczy zabrać ze sobą dokument tożsamości i stawić się w budynku PSP w godz. 8.10-11.00 - informuje mł.bryg. Ireneusz Ścibiorek oficer prasowy PSP w Braniewie.

 

Dlaczego warto oddawać krew?

Ratujesz zdrowie lub nawet życie drugiego człowieka

Pomimo ogromnego postępu medycyny, jak dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Jedynym jej źródłem są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa – ludzie tacy jak Ty!
Oddając krew możesz wyobrazić sobie, że ten cenny dar uratuje komuś życie – dzięki czemu ktoś będzie mógł święcić kolejne urodziny, rocznicę, przeżyć kolejne wakacje, spacer na plaży, noc pod gwiazdami!
Osoba, która otrzymuje Twoją krew jest Ci nieznana, ale ta osoba jest czyimś ojcem, matką, dziadkiem lub przyjacielem.

Oddawanie krwi nie stanowi zagrożenia dla Twojego zdrowia

W organizmie dorosłego człowieka krąży około 5 – 6 litrów krwi. Jej ilość jest proporcjonalna do wagi, dlatego zdrowy, ważący co najmniej 50kg człowiek może oddać krew lub jej składniki bez uszczerbku dla zdrowia. Krew regeneruje się dość szybko i już na drugi dzień po oddaniu krwi jej objętość wraca do normy.
Nie ma schorzeń wynikających z wielokrotnego oddawania krwi ani „przyzwyczajenia” organizmu.
Krew w organizmie podlega wymianie przez cały czas, niezależnie od tego, czy jesteś jej dawcą, oddawanie krwi nie spowoduje wzmożonego jej wytwarzania ani uzależnienia.
Prawie wszystkie osoby oddające krew lub osocze czują się prawidłowo w trakcie i po pobraniu.
Do rzadkości należy:
– przejściowy krwiak (siniec) w miejscu ukłucia,
– chwilowe zasłabnięcia (u ok. 2-3% dawców pierwszorazowych i 1-2% dawców wielokrotnych) eliminowane całkowicie przez krótki odpoczynek i wypicie płynu. Są one zwykle związane ze stresem lub  przemęczeniem. Niekiedy występują u dawców będących na czczo lub spożywających poprzedniego dnia alkohol. Wyszkolony personel przy każdej niedyspozycji udzieli fachowej i skutecznej pomocy.
Oddając krew nie można zarazić się żadną chorobą zakaźną.                                                        
Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi Ci zakażenie wirusami przenoszonymi drogą krwi.

Dbasz o własne zdrowie

Oddając systematycznie krew, krwiodawca każdorazowo ma wykonywane badania laboratoryjne i jest badany przez lekarza. W wielu przypadkach udaje się dzięki temu wcześnie rozpoznać np. chorobę nadciśnieniową, będącą plagą współczesnego społeczeństwa, a przebiega długo w sposób bezobjawowy. Już wypełniając kwestionariusz dawca może uświadomić sobie sytuacje zagrożenia własnego zdrowia i zwrócić na nie uwagę lekarza. 

 

Jak przygotować się do oddania krwi?

  • w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki)
  • być wyspanym, wypoczętym
  • spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem)
  • w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego takie jak: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka i ciasta kremowe.
  • ograniczyć palenie papierosów
  • być zdrowy, nie może posiadać objawów przeziębienia  (np. katar, kaszel, opryszczka)
  • nie pić alkoholu, również  w dniu poprzedzającym oddanie krwi !!!
Redakcja TVBraniewo24
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.