Koronawirus. Na harcerzy zawsze można liczyć

  • 22 marca 2020, 19:18
  • hm. Dorota Limontas - rzeczniczka prasowa Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP
  • Wydarzenia
Koronawirus. Na harcerzy zawsze można liczyć fot. Chorągiew Warmińsko-Mazurska ZHP
Harcerki i harcerze z Olsztyna, Bartoszyc, Nidzicy i wielu innych miejscowości wspierają głównie seniorów: robią zakupy, aby osoby w podeszłym wieku nie musiały wychodzić z domu. W Ostródzie i Olsztynie harcerze szyją maseczki dla szpitali zakaźnych. A to tylko niektóre z przykładów służby, którą pełnią pełnoletni członkowie Chorągwi Warmińsko- Mazurskiej Związku Harcerstwa Polskiego.

„Harcerz jest pożyteczny i niesie chętną pomoc bliźnim” – każda harcerka i każdy harcerz zna ten punkt Prawa Harcerskiego. Widząc potrzebę, harcerki i harcerze chcą na nią czym prędzej odpowiedzieć. Tak również stało się w przypadku pandemii koronawirusa – pełnoletni członkowie Związku Harcerstwa Polskiego ruszyli do służby, aby pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebują.


Harcerstwo to ruch, który uczy odpowiedzialności za siebie i innych. To właśnie dlatego harcerkom i harcerzom tak łatwo przychodzi niesienie bezinteresownej pomocy. Od kilku dni w całym kraju pełnoletni członkowie Związku Harcerstwa Polskiego pomagają, jak tylko mogą w tym trudnym czasie.

 

Jednym z pól służby, którego podejmują się pełnoletni członkowie ZHP, jest pomoc osobom starszym, które często potrzebują wsparcia chociażby w zrobieniu zakupów, czy wykupieniu leków w aptece. W takiej pomocy najważniejsze jest oczywiście bezpieczeństwo – przede wszystkim seniorów. W tym celu uruchomiony został również specjalny numer alarmowy 535 056 768, na który można zgłaszać zapotrzebowanie na pomoc. Ważne dla chorągwi jest, by kontaktować się z takimi osobami telefonicznie czy zostawiać zakupy pod drzwiami, aby zredukować ryzyko płynące obecnie z bezpośredniego kontaktu między osobami młodymi a starszymi. Przed rozpoczęciem służby upewniają się, czy osoba, której chcą pomóc, czuje się dobrze (nie wykazuje objawów chorobowych) oraz czy nie znajduje się w grupie ryzyka. Przede wszystkim hufce w naszej chorągwi opiekują się harcerskimi seniorami i starszyzną- dzwonią, uspokajają ich, ale też pozostają w gotowości do pomocy dla nich.

W ramach pomocy dla seniorów współpracujemy z Miejskimi i Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej i staramy się wspólnymi siłami reagować na pojawiające się potrzeby.

 

Instruktorzy harcerscy dbają także o rozwój harcerek i harcerzy – organizują zbiórki on-line, proponują im wiele rozwijających aktywności, które mogą być wykonane bez wychodzenia z domu. Na specjalnie stworzonym wydarzeniu „A gdy zbiórek nie ma…” na portalu Facebook harcerki i harcerze z całej Polski, dzielą się pomysłami na to, jak produktywnie wykorzystać czas spędzany w domach. Kadra naszej chorągwi prowadzi kampanię „Warmia&Mazury na nudę ma receptury”, gdzie wymienia się swoimi pomysłami i inspiracjami do robienia harcerstwa online.

Ważnym aspektem harcerskiej służby jest też przekazywanie informacji – rzetelnych i pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Jako największa wychowawcza organizacja w Polsce, Związek Harcerstwa Polskiego posiada możliwość dotarcia z aktualnymi informacjami do dużej liczby młodych osób. Dzięki temu mają one pełny ogląd sytuacji oraz wiedzą, jak postępować. Harcerki i harcerze przekazują te informacje za pomocą mediów społecznościowych, ale również rozwieszają oni plakaty.

Związek Harcerstwa Polskiego jest ogólnopolskim, patriotycznym stowarzyszeniem, które od 1918 roku wspiera wychowywanie kolejnych pokoleń młodych Polaków. ZHP dba o ich wszechstronny rozwój, rozwija ich i wychowuje na prawych, aktywnych i odpowiedzialnych obywateli w duchu wartości zawartych w Prawie Harcerskim. Każdego dnia ponad 12 000 instruktorów – wolontariuszy pełni służbę. Pracuje, aby ZHP stawało się coraz prężniej działającą organizacją, która zmienia otaczający nas świat. Ponad 110 000 dzieci i młodzieży zrzeszonych w ZHP rozwija swoje umiejętności i zdobywa nową wiedzę, aby móc czerpać z nich w dorosłym życiu.

 

hm. Dorota Limontas - rzeczniczka prasowa Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP

Zdjęcia (23)

Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.