Tarcza antykryzysowa. Błędy we wnioskach do ZUS

  • 21 kwietnia 2020, 13:36
  • informacja prasowa
  • Wydarzenia
Brak podpisu pod oświadczeniem, błędny numer rachunku, wpisywanie zamiast wynagrodzenia stawki godzinowej - m.in. takie błędy popełniają przedsiębiorcy, którzy wnioskują o pomoc w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. ZUS apeluje, aby przed wysłaniem dokumentów dokładnie sprawdzić zawarte tam informacje.

Na jakie błędy trafiają eksperci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? To najczęściej niepodpisywanie oświadczeń. Brak podpisu powoduje, że wniosek zamiast do realizacji musi zostać uzupełniony. W tym przypadku wszczynane jest postępowanie wyjaśniające.

-„Znacznie wydłuża to czas na przykład wypłaty postojowego czy wydanie decyzji o zwolnieniu z opłacania składek” – mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim

 

Zdarzają się też inne błędy. To np. podpisywanie się imieniem i nazwiskiem z wzorów ZUS. -„Udostępniliśmy na stronie internetowej wzór poprawnie wypełnionego wniosku, który jest podpisany przykładowym imieniem i nazwiskiem. Niestety niektóre osoby przepisują wzór bezrefleksyjnie” – dodaje rzeczniczka

 

Nie tylko podpis stanowi problem. Przedsiębiorcy często dopisują niepotrzebne informacje we wnioskach w różnych miejscach. Zdarzają się również przypadki, że zamiast wynagrodzenia miesięcznego wpisywana jest stawka godzinowa lub błędny numer rachunku bankowego.

-"Apelujemy o staranne wypełnianie dokumentów. To decyduje o terminie wypłaty świadczenia. Wnioski z błędami wymagają postępowania wyjaśniającego. Musimy zadzwonić, napisać mail, skontaktować się z wnioskodawcą” – dodaje Anna Ilukiewicz

 

Wiele wniosków wpływało na różne e-maile placówek ZUS, co jest błędem. Takie osoby muszą ponownie złożyć podpisany wniosek. Wnioski do ZUS można składać elektronicznie (za pomocą PUE) lub papierowo. Wszelkie informacje na temat tego: kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl.

Od 1 kwietnia przedsiębiorcy złożyli do ZUS ponad milion wniosków o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej.

informacja prasowa
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tam zus
22.04.2020, 21:21
Tam zus
Abk pracuje po 6 z lokatą bez maski po 7 jedzą autkiem, szalety nieczynne trzeba sikac za ... pandemii się zachciało a w Bazylice po 70 osób.
Ror
22.04.2020, 8:04
Ror
Jednostka wojskowa-stoi ciec bez maski (swoją drogą prywatna firma pilnuje bramy, chore), dwóch żołnierzy mierzy temperaturę przybyszom, też maswk. Pytam szczerze, naprawdę nie wiem, czy to zgodne z przepisami?
Ror
22.04.2020, 8:06
Ror
Też bez masek