Segregowanie- edukowanie, czyli jak przekonać dziecko do segregowania odpadów?

Pragniesz, aby Twoje dziecko już od młodych lat znało ideę segregowania śmieci i dbania o środowisko naturalne? Choć nie chodzi jeszcze do szkoły i nie ma zajęć poświęconych ekologii, Ty jesteś w stanie przekonać je do tego. Nieważne, czy jest to chłopiec, czy dziewczynka, prostymi sposobami, możesz nauczyć swoje dziecko podstawowych zasad troski o ekosystem.

„Moje dziecko nie chce się uczyć o ekologii”

Dzieci generalnie mają duży problem z chęcią nauki w szkole. Jedne przyswajają wiedzę szybciej, drugie wolniej – w zależności od indywidualnych predyspozycji. Jeśli Twoje dziecko nie chce się uczyć o ekologii w szkole, to może oznaczać, że nauczyciel niedostatecznie je do tego zachęca. Być może zajęcia polegają jedynie na systemie „usłysz i zapamiętaj”, co rzecz jasna nie powinno dziwić – nie jest zbyt ciekawe dla dziecka. Nie tylko łatwiej, ale i przyjemniej oraz skuteczniej byłoby przeprowadzić takie zajęcia w sposób empiryczny. Twoje dziecko szybciej zrozumie ekologię, jeśli doświadczy pewnych rzeczy samodzielnie. Wtedy nudne zajęcia w szkole staną się polem do pokazania swojej wiedzy, którą nabędzie z doświadczenia. Jak więc zachęcić dziecko do nauki o ekologii i o tym, co szkodzi naszej planecie?


Kosze do segregacji pomagają w nauce o ekologii

Co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć, jak segregować śmieci i dbać o środowisko?

Jeśli zajęcia w szkole nie przynoszą skutku, Ty jako rodzic masz wręcz obowiązek objaśnić swojemu dziecku procesy, które zachodzą w przyrodzie. Przecież chcesz, żeby Twoja pociecha miała szeroką wiedzę na wiele tematów. Zacznij objaśniać wszystko poprzez eksperyment. Jeśli chcesz pokazać dziecku, w jaki sposób ludzie krzywdzą środowisko, wyrzucając gdzie popadnie sterty śmieci, wystarczy wziąć malucha na spacer do lasu lub na plażę. Na własne oczy Twoje dziecko zobaczy, czego nie należy robić. Weźcie ze sobą atlas roślin i po kolei wyjaśniajcie poszczególne gatunki. A może nawet zobaczycie gdzieś w oddali jakieś leśne zwierzę? Wszystko po to, by Twoje dziecko doświadczyło wszystkiego namacalnie, a nie tylko siedząc w ławce i słuchając nauczyciela. Maluch jeszcze nie chodzi do szkoły? Nic nie szkodzi – to jeszcze lepiej. Jesteś w stanie zaszczepić w nim miłość do przyrody i ekologii zanim wstąpi w szeregi uczniów. Pokazując mu świat, uczysz go od samego początku. Twoja pociecha idąc do szkoły nie będzie miała więc problemów z nauką o środowisku naturalnym, bo większość pojęć będzie znała już wcześniej.


Kolorowe kosze do segregacji to nauka i zabawa

Kosze do segregacji – nauka kolorów, oznaczeń i świetna zabawa dla całej rodziny

Również w domu możecie zorganizować sobie taki mały eksperyment. Wybierzcie kilka przedmiotów i stwórzcie im warunki do rozkładu, np. na balkonie czy w ogrodzie. Obserwujcie te procesy, niech dziecko samo zobaczy, ile rozkładają się poszczególne odpady. Świetnym sposobem na naukę ekologii są kosze do segregacji. Posłużą one za główny instrument dbania o środowisko naturalne i związane z nim ograniczenie składowania odpadów. Pokaż dziecku, czym właściwie jest recykling i dlaczego warto segregować śmieci. Wyjaśnij mu, jakim odpadom odpowiadają poszczególne kolory, oznaczenia oraz dlaczego należy odkręcać i zgniatać butelki oraz  kartony, przed wrzuceniem do kosza. Będzie to świetny pomysł na pożyteczne spędzenie wspólnego czasu. Jeśli Twoje dziecko jest jeszcze nieco za małe na naukę o ekologii, kosze do segregacji mogą posłużyć Ci za narzędzie do nauki kolorów i nazywania przedmiotów: metale i plastiki – żółty, papier – niebieski, szkło – zielony, odpady bio – brązowy, a odpady zmieszane – czarny. Z pewnością cała rodzina skorzysta na zakupie koszy do segregacji śmieci.

 

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

bez podpisu
31.05.2020, 18:45
bez podpisu
Co się dzieje z Telewizją Braniewo 24.?? NIc. Może to dobrze,nie wychylać się,mieć tzw.Święty spokój.Czy w Braniewie ważnym tematem jest transmisja Mszy Św.No tak to tez jest potrzebna transmisja.Ale kiedyś byliście z mieszkańcami,więcej pochylaliście się nad problemami kamerując kamery o problematyce społecznej.Dlaczego nie ma u Was transmisji posiedzenia Rady Miasta,a jeśli nie ma takiej możliwości to dlaczego,a raczej nie bierzecie udziału w dyskusji,bo w mieście aż huczy o podwyżce za śmieci.Teraz tak wielu mieszkańców boryka się z problematyką finansową przez pandemie,a radni z burmistrzem fundują nam podwyżkę.Jaka to uchwała,że aż 5 radnych wstrzymuje się od głosu,a tylko jeden nie zgadza się na tą podwyżkę.Czy dając taka uchwałę samorząd jest przygotowany do dobrej organizacji odbioru nieczystości.Jak do tej pory nawet worki nie zostały dostarczone.Broszura dostarczona i w niej wiele straszących kar...za brak segregacji..A kto będzie odpowiadał w bloku za złą organizację...cipowane worki..a może odrazu mnie ocipować,czy dobrze dochodzę do śmietnika z właściwym sprzętem.A....donosy...super pomysł...skłócić sąsiadów..dobry pomysł radni bezradni...odrazu przypomina mi się film "Miś",gdzie przysłowiowy Kowalski nagrywa do szafy.."Kochany Panie Prezesie..jest afera...Więc już wiemy Radni..kto merytorycznie dyskutuje o naszych problemach mieszkanców...urna wyborcza to mandat,który daje Wam władzę,ale na krótko.
mmms
23.05.2020, 14:58
mmms
Segregacja powinny zajmować się firmy obsługujące wywożenie śmieci.