Strażacy ćwiczyli na wypadek pożar lasu

  • 23 czerwca 2020, 14:31
  • Informacja prasowa
  • Wydarzenia
fot. PSP w Braniewie
Blisko 70 strażaków i ponad 20 pojazdów w minioną sobotę (20.06.2020) uczestniczyło w ćwiczeniach pod kryptonimem „LAS 2020”, związanych z doskonaleniem taktyki działań gaszenia pożarów lasów. W zmaganiach uczestniczyli strażacy z komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie oraz strażacy – ochotnicy z wybranych jednostek OSP powiatu braniewskiego.

Na miejsce ćwiczeń wybrano obszar należący do Nadleśnictwa Zaporowo – Leśnictwo Dąbrowa, który położony jest w pobliżu jeziora Pierzchalskiego.  Akcja została podzielona na kilka odcinków bojowych. Przy pobliskim jeziorze stworzony został punkt czerpania wody. Strażacy przy wykorzystaniu agregatów pompowych wysokiej wydajności podawali środek gaśniczy w kierunku poszczególnych odcinków bojowych, gdzie rozstawione zostały przenośne zbiorniki na wodę. Woda ze zbiorników była kolejno przetłaczana z wykorzystaniem autopomp pojazdów pożarniczych bezpośrednio do stanowisk gaśniczych, które znajdowały się na czole pożaru. Na każdym z odcinków bojowych samodzielne działania gaśnicze realizowały plutony ratownicze wchodzące w skład poszczególnych gmin powiatu braniewskiego.

- Głównym celem ćwiczeń realizowanych na obszarze leśnym było doskonalenie taktyki działań gaśniczych przez jednostki ochrony ppoż. oraz współdziałanie na miejscu pożaru. Oprócz gaszenia pożaru strażacy ćwiczyli techniki poboru i dostarczania środka gaśniczego na duże odległości, magazynowania wody w zbiornikach przenośnych, budowania magistrali wodnych z wykorzystaniem pojazdu specjalnego SW oraz obsługi autopomp i pomp dużej wydajności - mówi bryg. Ireneusz Ścibiorek oficer prasowy KP PSP w Braniewie.  

- Manewry to możliwość doskonalenia umiejętności prowadzenia działań gaśniczych oraz współdziałania podczas rozbudowanych akcji ratowniczo-gaśniczych, w których uczestniczą znaczne ilości pododdziałów taktycznych.  Dodatkowo sprawdzano umiejętność prowadzenia korespondencji radiowej między poszczególnymi odcinkami bojowymi a sztabem akcji - wyjaśnia oficer prasowy PSP w Braniewie. -  Dla wszystkich obecnych była to możliwość zdobycia doświadczenia na wypadek realnej sytuacji - dodaje bryg. Ireneusz Ścibiorek.

W ćwiczeniach uczestniczyli przedstawiciele Nadleśnictwa Zaporowo, którzy wspierali strażaków podczas gaszenia pozorowanego pożaru powierzchni leśnej.

Informacja prasowa

Zdjęcia (25)

Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.