Handlowali papierosami bez akcyzy na wielką skalę

Dzięki kilkumiesięcznej pracy funkcjonariuszy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, Prokuratura Okręgowa w Łodzi, 4 osobom postawiła zarzuty obrotu nielegalnymi papierosami i krajanką tytoniową.

Do sprawy zatrzymano 16 czerwca 2020 r. 2 Polaków i Gruzina. Trzeci Polak na przesłuchanie dotarł z aresztu (tymczasowo aresztowany  do innej sprawy karno-skarbowej).

Wszystko zaczęło się od rutynowych kontroli drogowych.

W maju 2018 roku, w trakcie rutynowych działań, w jednym z zatrzymanych pojazdów do kontroli drogowej w okolicach Sochaczewa, funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili ujawnili blisko 610 tys. sztuk nielegalnych papierosów, które przewoził 36-letni mieszkaniec Łodzi. 

Na początku 2019 roku z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej przeszukali posesję mieszkańca województwa łódzkiego i tam znaleźli krajankę tytoniową o wartości 65 tys. zł. Wyroby akcyzowe znajdowały się w pomieszczeniach gospodarczych, a nawet w zmywarce do naczyń. Ujawniono również w pojemniku na proszek 54 tys. zł. Ukryte pieniądze zasypane były środkiem piorącym. Ponadto zabezpieczono telefony komórkowe i urządzenia zagłuszające sygnał GSM. 

W tym samym czasie w województwie mazowieckim został zatrzymany do kontroli drogowej samochód dostawczy, którego kierowcą był 46-letni mieszkaniec powiatu  wołomińskiego. W przestrzeni ładunkowej fiata ducato funkcjonariusze z W-MOSG ujawnili ponad tysiąc kilogramów krajanki tytoniowej. Nielegalny towar o szacunkowej wartości 699 tys. zł zdeponowano, zabezpieczono również ponad 2 tys. zł. na poczet przyszłych kar. 

 

- Funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że grupa działała na terenie całego kraju. Od kwietnia 2018 roku do lutego 2019 roku zajmowali się zakupem i dalszą dystrybucją nielegalnych papierosów i krajanki tytoniowej. Do przewożenia towarów bez akcyzy wykorzystywali wynajęte samochody dostawcze, którymi poruszali się znajomi kierowcy - mówi kpt. SG Mirosława Aleksandrowicz Rzecznik Prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

 

Na podstawie zgromadzonych materiałów łódzka prokuratura przedstawiła zarzuty 3 obywatelom RP i Gruzinowi. Wszyscy odpowiedzą za  nabywanie i przewożenie nielegalnych towarów. Na skutek ich działań straty Skarbu Państwa wyniosły 17 mln zł.

Wobec 39-letniego Gruzina, mieszkającego w powiecie pruszkowskim zastosowano środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 40 tys. zł i zakaz opuszczania RP. Natomiast 37-latek z Łodzi i 51-letni mieszkaniec powiatu zgierskiego najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie. Grozi im do 7,5 lat pozbawienia wolności.

Informacja prasowa
Funkcjonariusze Straży Granicznej zabezpieczyli ponad tonę krajanki tytoniowej
— W-MOSG

Zdjęcia (6)

Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.