Jak wybierać ubrania robocze?

fot. pixabay.com
Odzież robocza to ważny element pracy w wielu zawodach. Odpowiednio dobrany ubiór zapewnia wygodę i umożliwia bezpieczne wykonywanie obowiązków służbowych. Sprawdź, jakie czynniki wziąć pod uwagę, wybierając ubrania robocze!
  1. Co to jest odzież ochronna?
  2. Ubrania robocze - na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
  3. Jakie materiały najlepsze na odzież bhp?

Odzież ochronna powinna być indywidualnie dopasowana do potrzeb konkretnego zawodu. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze poszczególnych elementów garderoby pracowniczej. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiednie ubrania robocze.

Co to jest odzież ochronna?

Odzież robocza (ochronna) to ubrania, które w wielu zawodach są niezbędne do wykonywania obowiązków pracowniczych. Taka odzież powinna być nie tylko wygodna i przewiewna, ale również trwała i odporna na różnego rodzaju uszkodzenia. Ubrania robocze stosuje się w celu ochrony pracowników przed szkodliwymi warunkami i czynnikami, które występują na danym stanowisku pracy. Do elementów garderoby pracowniczej należą m.in. koszulki, bluzy, kurtki, kamizelki i spodnie robocze. Ważne dodatki stanowią również rękawice oraz buty robocze.

Ubrania robocze - na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Należy pamiętać, że odzież ochronna powinna być odpowiednio dopasowana. Tylko wtedy spełni swoje podstawowe zadanie, jakim jest zapewnienie pracownikowi bezpieczeństwa i wygody podczas wykonywania obowiązków. Dlatego rozmiary ubrań roboczych powinny być dobierane indywidualnie dla każdego pracownika. Bardzo ważną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest dopasowanie odzieży do konkretnego rodzaju pracy. Inne ubrania będą potrzebne pracownikowi budowlanemu, inne sprawdzą się w przypadku zawodów medycznych, a jeszcze inne będą odpowiednie dla pracowników branży gastronomicznej. Należy również pamiętać o właściwym dostosowaniu odzieży bhp do warunków atmosferycznych panujących w miejscu pracy.

Jakie materiały najlepsze na odzież bhp?

Odzież ochronna powinna być wykonana z wysokiej jakości, trwałych i wytrzymałych materiałów. Tkaniny, z których najczęściej szyje się odzież roboczą to bawełna, poliester, poliamid, a także elastan i akryl. Ubrania bawełniane są przewiewne i wygodne. Będą idealne do pracy w ciepłych i suchych pomieszczeniach, jednak nie sprawdzą się tam, gdzie występują zmienne warunki pogodowe. Dlatego nie będą odpowiednie dla osób, które wykonują swoją pracę na zewnątrz. Poliester i poliamid są materiałami łatwymi w pielęgnacji i świetnie sprawdzą się dla osób, które zajmują się m.in. pracami budowlanymi. Z kolei akryl i elastan charakteryzują się dużą rozciągliwością. Odzież bhp wykonana z tych materiałów zapewnia dużą swobodę ruchów. Dlatego będzie idealna dla osób, które wykonują np. prace budowlano-montażowe.

Ubrania robocze w wielu zawodach są niezbędne, aby pracownicy mogli właściwie wypełniać swoje obowiązki. Warto wybierać odzież bhp dobrej jakości, wykonaną z wysokogatunkowych materiałów. Tylko takie ubrania zapewnią Ci maksymalny komfort pracy.

artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.