Jakie są najpopularniejsze rodzaje drukarek?

Drukarka to nieodłączny element wyposażenia sprzętu komputerowego, bez którego praca w biurze, czy też w domu nie byłaby niestety możliwa. Na zakup jakiej drukarki powinniśmy się jednak zdecydować? Jeśli zadajemy sobie takie właśnie pytanie, to powinniśmy nieco bliżej przyjrzeć się 3 najpopularniejszym rodzajom drukarek.

Drukarka atramentowa

Wykorzystywane od wielu lat drukarki atramentowe powoli zaczynają wychodzić z użytkowania na rzecz drukarek laserowych. Najczęściej możemy spotkać je w domach, ponieważ są znacznie tańsze i umożliwiają nie tylko czarno-biały, ale również kolorowy wydruk. Największą wadą takich drukarek jest niestety ryzyko zaschnięcia tuszu w sytuacji, gdy drukarka przez dłuższy czas nie jest użytkowana. Może to niestety doprowadzić do jej uszkodzenia, jednak aby uniknąć tego problemu, powinniśmy pamiętać o tym, żeby przynajmniej raz w tygodniu wydrukować kilka stron papieru. Podczas zakupu takiej drukarki większość z nas kieruje się przede wszystkim jak najniższą ceną, jednak musimy wówczas liczyć się z tym, iż cena materiałów eksploatacyjnych do takiej drukarki może być dosyć wysoka, przez co jej zakup z pewnością nie będzie zbyt opłacalny.

Drukarka laserowa

Jak zostało wspomniane powyżej, drukarki atramentowe zaczynają powoli ustępować miejsca drukarkom laserowym, które mają nad nimi znaczącą przewagę, ponieważ zapewniają znacznie szybszą możliwość drukowania. Takie drukarki wyposażone w specjalny toner, który umożliwia wydrukowanie znacznie większej ilości kartek niż tusze znajdujące się w drukarkach atramentowych. Dzięki zastosowanej w drukarce laserowej technologii możemy liczyć na to, że w ciągu zaledwie kilku sekund możemy otrzymać zapełnioną tekstem kartkę papieru, co jest niezwykle wygodne i bardzo ważne podczas codziennej pracy w biurze. Pomimo tego, iż są one znacznie droższe od drukarek atramentowych, to jednak eliminują problem kupowania co chwilę nowego kartridża (w ich przypadku nie występuje również ryzyko zaschnięcia tonera).

Drukarka igłowa

Zarówno cena zakupu, jak i eksploatacji drukarki igłowej jest dosyć niska, jednak znalazła ona głównie zastosowanie w firmach i magazynach zajmujących się sprzedażą towarów. Zasadę jej działania można porównać do automatycznych maszyn do pisania, przez co niezbyt dobrze sprawdza się w domowych warunkach, a także w profesjonalnych biurach. Zdecydowana większość takich drukarek pracuje dosyć głośno, a jakość wydruku pozostawia niestety wiele do życzenia.

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń: