Strażacy i pogranicznicy z MOSG ćwiczyli na lodzie

  • 26 stycznia 2021, 10:58
  • Informacja prasowa PSP w Braniewie
  • Na sygnale
Strażacy i pogranicznicy z MOSG ćwiczyli na lodzie fot. PSP w Braniewie
21 stycznia 2021 roku, strażacy z komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie wspólnie z funkcjonariuszami Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej wchodzącymi w skład Morskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili wspólne ćwiczenia ratownicze.

Na miejsce ćwiczeń wybrano obszar wód Zalewu Wiślanego, na którym zrealizowano wspólne doskonalenie zawodowe w zakresie działań ratowniczych na lodzie. Funkcjonariusze Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej stacjonujący w Starej Pasłęce czuwają nad bezpieczeństwem osób, które korzystają z akwenu jakim jest Zalew Wiślany. Panujące wcześniej niskie temperatury skuły powierzchnię zbiornika wodnego lodem.

- Zrealizowane ćwiczenia to forma doskonalenia zawodowego obu formacji mundurowych w zakresie działań ratowniczych, dedykowanych dla osób pod którymi załamał się lód. Powierzchnia i dostęp do ewentualnych osób poszkodowanych, wymaga od mundurowych wykorzystanie pełnego potencjału sprzętowego dedykowanego do działań. Mundurowi wykonali kilka scenariuszy podejmowania osób poszkodowanych znajdujących się na powierzchni lodu. W ćwiczeniach uczestniczył poduszkowiec SG-412 należący do Morskiego Oddziału Straży Granicznej - informuje bryg. Ireneusz Ścibiorek Dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Braniewie.

Przy obecnych warunkach pogodowych poduszkowiec MOSG to najlepsze narzędzie ratownicze dedykowane dla osób, które mogą znaleźć się w niebezpieczeństwie lub które lekceważą podstawowe zasady bezpieczeństwa wchodząc na powierzchnię zamarzniętego zbiornika wodnego jakim jest Zalew Wiślany.

W bazie Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej znajdują się dwa poduszkowce typu Griffon 2000 TD Mk III, które są w pełnej gotowości do podjęcia działań ratowniczych. To kolejne wspólne ćwiczenia strażaków PSP oraz funkcjonariuszy MOSG w zakresie doskonalenia technik ratowniczych, które dedykowane są dla osób wymagającym pomocy na poziomie interwencyjnym.

Informacja prasowa PSP w Braniewie

Zdjęcia (16)

Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.