Strażackie podsumowanie minionego roku

fot. PSP w Braniewie
Rok 2020 to wyjątkowy rok z uwagi na panujący reżim i obostrzenia sanitarne. W minionym roku kalendarzowym odnotowano ponad 1000 zdarzeń, w których niezbędna była pomoc i interwencja jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Na terenie powiatu braniewskiego znajduje się siedziba Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, gdzie oprócz pracowników systemu codziennego pracują strażacy w systemie zmianowym. Służba w systemie zmianowym pełniona jest przez 24 godziny, a każdego dnia zajęcia służbowe realizuje 8 strażaków.

Dużym wsparciem dla Państwowej Straży Pożarnej jest partner w postaci jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Wojskowa Straż Pożarna. Sieć i rozlokowanie jednostek OSP umożliwia zapewnienie bezpieczeństwa dla mieszkańców terenu powiatu braniewskiego. W strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego znajduje się 10 jednostek OSP oraz dodatkowo Wojskowa Straż Pożarna. Łącznie strażaków zawodowych wspierają 22 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, które są ważnym filarem bezpieczeństwa dedykowanego dla mieszkańców.

Porównanie interwencji realizowanych w okresie 2013 – 2020 przedstawia wykres. 

 

Warto zwrócić uwagę, że wyraźnie utrzymuje się wyrównany poziom interwencji związanej z realizowaniem zadań niezwiązanych z działaniami typowo gaśniczymi, a więc pożarami. Strażacy wcześniej identyfikowani byli jako zawód zajmujący się tylko i wyłącznie likwidowaniem pożarów, walki z czerwonym kurem. Dziś okazuje się, że pożary stanowią około 15 - 20% wszystkich interwencji /w zależności od roku kalendarzowego/. Obecnie częściej spotkamy strażaków przy realizacji nietypowych zadań, często związanych z anomaliami pogodowymi oraz zachowaniem natury /silny wiatr, lokalne podtopienia/. Wachlarz usługi ratowniczej realizowanej przez strażaków dla mieszkańców powiatu braniewskiego jest bardzo szeroki, jak również rodzaj specjalizacji ratowniczych, którymi zajmują się strażacy.

Oprócz działalności typowo ratowniczej strażacy realizują ćwiczenia, szkolenia, pokazy oraz włączają się imprezy organizowane na terenie miasta i powiatu. Tego typu przedsięwzięcia to również ważny element związany z promowaniem pożarnictwa, doskonaleniem technik, rzemiosła ratowniczego oraz szeroko rozumianej profilaktyki. Prewencja społeczna to istotny element związany z dotarciem do szerokiego grona odbiorców, zarówno poprzez ulotki jak również środki masowego przekazu.

Warto podkreślić, że w roku minionym zakupiono kolejny nowy pojazd średni ratowniczo – gaśniczy dedykowany dla druhów strażaków ochotników. Tym razem auto zasiliło podział bojowym w jednostce OSP Płoskinia /KSRG/. To kolejne nowoczesne narzędzie ratownicze, które dedykowane jest dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa mieszkańców gminy Płoskinia jak również powiatu braniewskiego. Partner, jakim jest Ochotnicza Straż Pożarna każdego roku otrzymuje wsparcie poprzez dotacje pochodzące zarówno z Komendy Głównej PSP jak również MSWiA.

W roku 2020 odnotowano 1028 zdarzeń, w których uczestniczyli strażacy. Tak duża ilość interwencji wskazuje jak wiele pracy wymaga służba i działalność pożarnicza. Dla wszystkich osób oraz podmiotów, które wspierały strażaków PSP w minionym roku, serdecznie dziękujemy. 

 

mł. bryg. Ireneusz Ścibiorek – oficer prasowy KP PSP w Braniewie

Redakcja TVBraniewo24
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.