Jaki sprzęt kupić do firmy sprzątającej?

Zakładając firmę sprzątającą musimy zaplanować zakup lub leasing maszyn i urządzeń sprzątających. Zanim jednak wpiszemy w wyszukiwarkę frazę „jaki sprzęt do firmy sprzątającej”, powinniśmy ustalić kwestie, które mają zasadnicze znaczenie dla przyszłej działalności, a co za tym idzie – rozwoju i zysków naszej firmy. Jak wybrać i jaki kupić sprzęt do firmy sprzątającej?

Klient docelowy

Wielu początkujących przedsiębiorców uważa, że zanim określi swoją grupę docelową, a firma jeszcze nie zarabia, trzeba brać każde zlecenie, bez względu na klienta. Tymczasem nie jest to dobra taktyka. Nie istnieje bowiem uniwersalna maszyna czyszcząca, szorowarka do każdej powierzchni czy preparat czyszczący do każdego rodzaju podłoża. Kierowanie się jak największą uniwersalnością dobieranego sprzętu może skutkować niższą jakością wykonanej usługi. Trzeba pamiętać, że konkurencja na rynku firm sprzątających jest ogromna i jakość, obok atrakcyjnej ceny, jest najważniejszym argumentem w pozyskiwaniu klientów.

Zaczynamy zatem od wyboru specjalizacji. Oto kilka przykładowych propozycji:

  • Prywatne mieszkania i domy
  • Biura i sklepy
  • Hale produkcyjne i magazynowe
  • Obiekty użyteczności publicznej (dworce, lotniska, obiekty sportowe)
  • Szkoły, szpitale, domy opieki, hotele
  • Myjnie samochodowe, itp.

Po dokonaniu wyboru rodzaju obiektów do sprzątania zaczynamy poszukiwanie odpowiedniego sprzętu, jednocześnie prowadząc działania marketingowe w kierunku wypromowania usług w grupie docelowej. Służą do tego specjalistyczne narzędzia informatyczne.

Dla dużych obiektów

Maszyny i urządzenia dla obsługi dużych obiektów znacznie się różnią od tych stosowanych np. w mieszkaniach. Do sprzątania hal produkcyjnych, dworcowych, targowych czy lotnisk niezbędny jest automat szorująco – zbierający. Np. tego typu automaty firmy Numatic wykonują zamiatanie, mycie i suszenie podłogi w jednym przejeździe maszyny, co znacznie przyspiesza czas wykonania usługi i nie wymaga wyłączenia obiektu z ruchu. Warto zaopatrzyć się w maszyny bateryjne, gdyż w przypadku dużych powierzchni poruszanie się maszyną podłączoną do gniazdka jest kłopotliwe, a niekiedy niemożliwe.

Hotele, szpitale, domy pomocy społecznej

Dla tego typu obiektów „must have” to wózki do sprzątania. Przeznaczone są do mycia podłóg i posadzek o różnych nawierzchniach. Wózki do sprzątania Numatic mogą mieć jedno lub dwa wiadra, wyciskarkę do mopa, dodatkowe wiaderka, kuwety na akcesoria i pojemniki na śmieci. W zależności od potrzeb wózki są mniejsze lub większe, a wszystkie wykonane są z mocnych tworzyw, dzięki czemu są trwałe i służą wiele lat.

Do obiektów mniejszych, jak np. przedszkola czy żłobki, niewielkie przychodnie lekarskie, itp. wystarczające są wózki jednowiadrowe lub mniejsze dwuwiadrowe. Największe, z rozbudowanym systemem akcesoriów, przeznaczone są do obiektów większych, jak szpitale, hotele lub budynki szkolne.

Do domów i mieszkań

Sprzęt do sprzątania prywatnych domów i mieszkań to przede wszystkim odkurzacze. Numatic oferuje urządzenia do sprzątania na sucho i na mokro, piorące, dla alergików (z dodatkowym systemem zatrzymywania kurzu i wyposażone w specjalne filtry). Do sprzątania niewielkich, dość mocno brudzących się powierzchni, jak podjazdy do garażu, kamienne lub betonowe alejki ogrodowe, schody, itp. przeznaczone są szorowarki jednotarczowe. Używane są one również tam, gdzie nie ma możliwości czyszczenia za pomocą automatu zbierająco – szorującego.

To tylko niektóre z bardzo szerokiej oferty maszyn i urządzeń do sprzątania. Pamiętajmy: poszukując ich do naszej firmy musimy wiedzieć, jakie usługi zamierzamy świadczyć i kto ma być naszym docelowym klientem. Tylko wtedy możemy osiągnąć dobre wyniki.

 

 

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.