Strażacy ćwiczyli na wypadek pożaru lasu

  • 23 czerwca 2021, 12:48
  • Informacja prasowa PSP w Braniewie
  • Na sygnale
fot. PSP w Braniewie
W sobotę, 19 czerwca 2021 roku od godzin porannych strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie oraz wybranych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych uczestniczyli w ćwiczeniach taktyczno – bojowych „LEŚNY TRUD 2021”.

Z uwagi na charakter ćwiczeń do działań zaangażowano znaczne zasoby ludzkie z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie, jednostek OSP z terenu miasta i gminy Frombork, miasta i gminy Braniewo oraz miasta Pieniężna. Dzięki przychylności Nadleśnictwa Zaporowo, w pobliżu miejscowości Garbina (Leśnictwo Wilanowo), przeprowadzono ćwiczenia pożaru powierzchni leśnej.

Żar lejący się z nieba oraz trudny teren wymagał od strażaków pełnego zaangażowania i współpracy pomiędzy PSP i OSP. Działania strażaków prowadzone były na trzech odcinkach bojowych i dotyczyły zarówno gaszenia palącej się powierzchni leśnej jak również zbudowania zaopatrzenia wodnego z pobliskiej rzeki Bauda. Woda dostarczana była wężami pożarniczymi na odległość ponad kilometra oraz dodatkowo dowożona z wykorzystaniem ciężkich pojazdów pożarniczych.  Strażacy w działaniach wspierani byli przez pracowników Nadleśnictwa Zaporowo, Straż Leśną, funkcjonariuszy Policji, którzy zabezpieczali odcinek drogi wojewódzkiej nr 504 oraz funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Braniewie. Współdziałanie i wzajemne wspieranie się mundurowych pozwoliło na bezpieczne przeprowadzenie tak dużych ćwiczeń taktyczno – bojowych.

Zmagania strażaków obserwowali: Starosta Braniewa Karol Motyka, Nadleśniczy Nadleśnictwa Zaporowo Stanisław Warpechowski oraz przedstawiciele 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie i 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Kilkugodzinne zmagania strażaków pozwoliły sprawdzić gotowość jednostek ochrony przeciwpożarowej do działań gaśniczych na znacznym obszarze leśnym. W ćwiczeniach uczestniczyły 24 jednostki sprzętowe straży pożarnej oraz blisko 80 strażaków. Bilans w ujęciu służb współdziałających to blisko 30 jednostek sprzętowych oraz około 100 osób.

 

Informacja prasowa PSP w Braniewie

Zdjęcia (36)

Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.