Dlaczego pompa ciepła jest ekologiczna?

Każdy, kto buduje dom, musi stanąć w obliczu decyzji o wyborze systemu grzewczego. Obecnie odchodzi się od tradycyjnych kotłów grzewczych z uwagi na emisję do środowiska szkodliwych gazów. W tych warunkach coraz bardziej popularne staje się instalowanie pomp ciepła, postrzeganych jako najbardziej energooszczędne i ekologiczne.

Tradycyjne systemy grzewcze a środowisko

Kotły na paliwo stałe emitują toksyczne substancje (dioksyny, furany, benzopireny, itp.). Zawarte są one w pyłach zawieszonych PM 2.5 i PM10. Przyczyniają się do powstawania schorzeń układu krążenia i oddechowego, w tym raka płuc. Najwięcej pyłów wytwarzają kotły opalane paliwami stałymi – węglem (w tym także ekogroszkiem) i drewnem  oraz olejem opałowym.

Kotły na węgiel i drewno emitują śmiertelnie niebezpieczny tlenek węgla (czad), który wytwarza się na skutek niedoboru tlenu w komorze spalania. Zatrucie tlenkiem węgla (zaczadzenie) jest jedną z głównych przyczyn zgonów w sezonie grzewczym w warunkach domowych. Corocznie odnotowuje się w skali kraju kilka tysięcy zdarzeń związanych z zaczadzeniem, w których życie traci kilkadziesiąt osób.

Nie należy również zapominać o tzw. efekcie cieplarnianym. Polega on na systematycznym podnoszeniu się temperatury Ziemi na skutek zbyt dużej emisji dwutlenku węgla. W większych ilościach jest on także szkodliwy dla zdrowia.

Pompa ciepła – alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych

Pompa ciepła jest rozwiązaniem, które wywiera najmniejszy wpływ na zdrowie i środowisko. Do jej działania i ogrzania domu lub mieszkania wystarczy – poza samym urządzeniem – dostęp do energii elektrycznej i źródła ciepła, którym może być grunt, woda lub powietrze. Istotą pompy ciepła jest bowiem, że nie wytwarza ona energii, a korzysta z jej naturalnych źródeł, ogrzewając wodę w instalacji grzewczej.

Mogłoby się wydawać, że pompa ciepła jest to gigantyczny wydatek. Na pierwszy rzut oka rzeczywiście nie jest to urządzenie tanie, jego cena znacznie przekracza cenę tradycyjnego kotła grzewczego. Jednak należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Najważniejsze to trwałość i czas eksploatacji systemu. Tradycyjne systemy grzewcze generują w dłuższym okresie znacznie większe koszty niż pompy ciepła. Te zaś, zależnie od temperatury otoczenia, mogą wytworzyć nawet około pięciokrotnie wyższą ilość energii w stosunku do pobranej z sieci konwencjonalnej. Co więcej, pompa ciepła wraz z systemem fotowoltaicznym to nie tylko oszczędność, ale i potencjalna nadwyżka energii elektrycznej, którą można odprowadzać do sieci. Przeciętna realna oszczędność na kosztach ogrzewania pompą ciepła w stosunku do paliw stałych wynosi od 20 do 40 proc.

Pompa ciepła – system przyjazny środowisku

W przeciwieństwie do konwencjonalnych systemów grzewczych, pompy ciepła nie emitują do atmosfery żadnych szkodliwych substancji. W aspekcie ekologicznym jedynym mankamentem pomp ciepła jest pobieranie energii elektrycznej z sieci konwencjonalnej; jednak jeżeli system zostanie połączony ze wspomnianą wyżej fotowoltaiką, mankament ów zostanie wyeliminowany. Wówczas system będzie w pełni zasilany energią odnawialną.

Ciepło, pochodzące z gruntu, wody lub powietrza – źródeł wykorzystywanych przez pompy ciepła, wykorzystywane jest do ogrzewania wody użytkowej. Pompa pochłania nadmiar wilgoci z powietrza lub ciepło odpadowe. Nie generuje przy tym żadnych dodatkowych kosztów, natomiast pochłanianie wilgoci poprawia mikroklimat. Ponadto pompa ciepła jest systemem uniwersalnym na każdą porę roku – zimą ogrzewa, a latem może chłodzić pomieszczenia w domu, działając jak klimatyzator.

Jeżeli przy domu znajduje się otwarty basen, korzystanie z niego ogranicza się jedynie do najcieplejszych dni podczas miesięcy letnich. Pompa ciepła rozwiązuje ten problem, bowiem korzysta z bezpłatnej energii odnawialnej, zatem woda w basenie może być podgrzewana nie tylko całkowicie za darmo, ale również ekologicznie.

 Wreszcie, co istotne w aspekcie ekologicznym, pompa ciepła nie wymaga obsługi i tak częstego czyszczenia, jak konwencjonalne kotły grzewcze. Do sterowania urządzeniem wystarczy zainstalować w smartfonie odpowiednią aplikację, natomiast konserwację serwis wykonuje raz w roku.

Pompy ciepła w Olsztynie instalowane są w po przeprowadzeniu bezpłatnego audytu warunków na miejscu. Na podobnych zasadach instaluje się pompy ciepła w Warszawie. Z kolei na instalacje fotowoltaiczne, w zależności od wybranego wykonawcy i sprzętu, udzielana jest nawet 25-letnia gwarancja.

 

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Myslacy
10.07.2021, 21:30
Myslacy
Bajki..w przypadku nieszczelnosci ulatnia sie do atmosfery pewien gaz..gorzej szkodzi od wegla.niszczy ozon masakrycznie.nic w tym ekologicznego.pompy sa sciagane z chin za ok.1500 dolarow jakosc do dupy..tak wiec nie chrzan o ekologi pismaku powdychaj sobie ten gaz
krys
09.07.2021, 9:53
krys
Dla zainteresowanych tematem nowoczesnych systemów ogrzewania domu polecam https://pulsarinstalacje.pl