Czy nadchodzi czas na polską giełdę?

Wśród inwestorów w polską giełdę dominuje przekonanie, że już wkrótce doświadczą pokoleniowej hossy na GPW. Wskazują oni na kilka argumentów, które mogą spowodować zwiększony napływ środków na polską giełdę w najbliższych miesiącach i latach, a im samym dać szanse na ogromne zarobki. Co stoi za takim przekonaniem? Jak zarobić na polskiej giełdzie?

Dlaczego polska giełda może rosnąć?

Trudno ukryć fakt, że polski indeks nie ma za swą najlepszej passy. Od kilku lat znajduje się w trendzie bocznym, nie stwarzając zbyt wielu okazji inwestycyjnych - wyjątkiem może być tu jedynie branża gejmingowa, choć i ona przeżywa ostatnio pewne spowolnienie. Jakie więc argumenty mogłyby przemawiać za nadchodzącym odwróceniem tej sytuacji i zwyżkami wycen? 

Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za polską giełdą jest fakt, że aktualnie należy ona do najtańszych indeksów na świecie. Szczególnie w porównaniu z indeksami krajów rozwiniętych, do których coraz częściej jest również zaliczana Polska. W Europie jedynym konkurentem mogą być Czechy i Rosja, a na świecie również Bangladesz, Pakistan i Nigeria. Ze względu na stabilność rynku i bezpieczeństwo nasz indeks wyróżnia się więc na tle pozostałych tanich rynków, co w pewnym momencie powinno przyciągnąć uwagę inwestorów inwestujących w wartość (value investor). W naszym kraju nie brakuje dobrych jakościowo spółek, które mają wyrobioną pozycję na świecie. 

Innym argumentem, który może przemawiać za nadchodzącą hossą, są osiemnastoletnie cykle dolarowe. Zgodnie z tą serią właśnie jest czas, by amerykańska waluta słabła (co widać, chociażby po wskazaniach DXY), a kapitał migrował w stronę rynków wschodzących - do których paradoksalnie Polska przez wielu inwestorów jest wciąż zaliczana. 

Jak zarobić na GPW?

Jeśli nie jesteś profesjonalnym inwestorem, który analizuje wykresy, wskaźniki i algorytmy, to jednym z najlepszych powiązań będzie ETF na wig20. Choć rozwiązanie to dopiero od niedawna jest dostępne na naszym rynku, to Polacy coraz częściej decydują się na tego ETF'a. Jednym z najważniejszych powodów jest uzyskanie w ten sposób ekspozycji na sektor największych 20 spółek w naszym kraju, które cechują się stabilnością i odpowiednim rozmiarem. Dzięki takiemu ETF'owi można obniżyć koszta inwestycji i efektownie potraktować ją jako długoterminowy plan oszczędnościowy. 

Wiele wskazuje na to, że przed naszą giełdą bardzo dobry czas. Jeśli nie chcesz przespać okazji, to musisz działać szybko - by kupić wartościowe spółki z dobrym potencjałem, zanim ich cena wystrzeli. Z dobrym funduszem pasywnym będzie to łatwe i tanie w obsłudze rozwiązanie.  

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.