Mieszkanie na wynajem – rynek pierwotny czy wtórny?

Niskie oprocentowanie wkładów oszczędnościowych motywuje do znalezienia innych, bardziej dochodowych metod inwestowania. W ostatnim czasie wielu inwestorów z nadzieją spogląda na rynek nieruchomości. Pierwszą decyzją, jaką trzeba podjąć przy zakupie mieszkania na wynajem, jest określenie, czy będzie ono pochodziło z rynku pierwotnego, czy wtórnego.

Po pierwsze: profil potencjalnego najemcy

Wybór mieszkania na wynajem warto zacząć od określenia, do jakiej grupy najemców chcesz skierować swoją ofertę. Jeżeli zamierzasz wynajmować mieszkanie:

  • Rodzinom z dziećmi – w pobliżu budynku powinny znajdować się m.in.: plac zabaw, przedszkole czy szkoła. Rodzice docenią także bliskość przychodni czy zielonych terenów rekreacyjnych. Nowe osiedla mają tę przewagę, że z reguły zapewniają poczucie bezpieczeństwa ze względu na monitoring.
  • Studentom – najlepiej, aby lokal znajdował się niedaleko uczelni. Wówczas szansa na znalezienie najemców będzie największa. Im większa odległość od wydziału, tym trudniej będzie o chętnych – studenci nie chcą ponosić kosztów dojazdów.
  • Pracownikom – lokalizację powinieneś wybrać z myślą o tym, aby dotarcie do największych zakładów pracy znajdujących się w danym mieście lub na jego obrzeżach nie stanowiło problemu.

Twój plan inwestycyjny może też przewidywać wynajem krótkoterminowy mieszkania np. turystom i biznesmenom. Wówczas mieszkanie powinno znajdować się w centrum miasta.

Po drugie: aktualna oferta i dostępność mieszkań

Jeżeli chcesz zacząć zarabiać na wynajmie mieszkania od razu po jego zakupie, musisz uwzględnić też dostępność lokali. Standardem jest, że deweloperzy rozpoczynają sprzedaż jeszcze przed pierwszym wbiciem łopaty w ziemię. Kupując „dziurę w ziemi”, będziesz jednak musiał uzbroić się w cierpliwość – mieszkanie w stanie deweloperskim odbierzesz po ok. 2 latach.

Gdy powyższa opcja nie wchodzi w grę, pozostaje rozejrzeć się za gotowymi mieszkaniami. Niewielu deweloperów oferuje już wybudowane mieszkania – z reguły są to te lokale, które nie znalazły nabywców. Możesz zatem spotkać się m.in. z mało funkcjonalnym rozkładem czy lokalizacją na parterze. Dodatkowo w centrum dużych miast zaczyna brakować parceli pod zabudowę, a to z kolei powoduje, że wybór ogranicza się głównie do rynku wtórnego.

Po trzecie: kwestie finansowe przy zakupie mieszkania

Określając rynek, z którego będą pochodziły kawalerki do wynajęcia w Olsztynie, powinieneś pamiętać o kwestii kosztów. Z jakimi wydatkami musisz się liczyć? Do ceny mieszkania trzeba doliczyć:

  • Taksę notarialną. Dla transakcji dotyczących nieruchomości wymagana jest forma aktu notarialnego. Przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego 50 proc. wynagrodzenia notariusza pokrywa deweloper.
  • Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Ten podatek (w wysokości 2 proc.) zapłacisz przy zakupie nieruchomości na rynku wtórnym.
  • Koszty związane z założeniem księgi wieczystej. Nieruchomości oferowane na rynku wtórnym z reguły mają księgę wieczystą i wówczas pozostaje tylko opłacenie wpisu prawa własności.

Konieczność opłacenia podatku PCC powoduje, że zakup nieruchomości z rynku wtórnego jest droższy. W zależności od ceny mieszkania będziesz mógł zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych, gdy zdecydujesz się na lokal z rynku pierwotnego.

Artyluł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.