Strażacy ćwiczyli na terminalu przeładunkowym

  • 14 pażdziernika 2021, 17:15
  • Informacja prasowa PSP
  • Wydarzenia
fot. PSP w Braniewie
W środę, 13 października na terenie braniewskiego terminala przeładunkowego gazu płynnego „Glob – Terminal” odbyły się ćwiczenia zorganizowane przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie pod kryptonimem „GLOB 2021”.

W ćwiczeniach uczestniczyły służby ratownicze znajdujące się na terenie miasta Braniewa. Główne zadania realizowali strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Braniewie, którzy byli wspierani przez strażaków Wojskowej Straży Pożarnej. Na miejscu zdarzenia pojawiła się również Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego działająca przy komendzie miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu.

Scenariusz ćwiczeń zakładał wyciek gazu na froncie rozładunku cystern szerokotorowych. Jeszcze przed przybyciem straży pożarnej, działania związane z ograniczeniem emisji gazu podjęte zostały przez pracowników, którzy nakazali ewakuację dla personelu terminala. Część wagonów znajdująca się w pobliżu cysterny, z której wydobywał się gaz, została odciągnięta w bezpieczne miejsce.

Strażacy oprócz ograniczenia pozorowanego wycieku niebezpiecznego medium, musieli dotrzeć do osób poszkodowanych znajdujących się w zasięgu działania substancji niebezpiecznej oraz określić skalę zagrożenia. Osoby poszkodowane zostały ewakuowane do strefy bezpiecznej, gdzie ratownicy udzielili im pierwszej pomocy. Powstała emisja gazu wymagała od ćwiczących strażaków zbudowania skutecznego zaopatrzenia wodnego z pobliskiego zbiornika wodnego oraz wykorzystanie do tego celu miejskiej sieci wodociągowej.

Do działań przystąpiła także Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego, której zadaniem było zabezpieczenie rozszczelnionego przewodu, którym wydobywał się gaz.

 

- Zasadniczym celem ćwiczeń było sprawdzenie Planu Ratowniczego opracowanego dla zakładu dużego ryzyka, który podlega systematycznej aktualizacji. Terminal przeładunkowy stanowi zakład dużego ryzyka, w którym zgodnie z obowiązującymi przepisami należy przeprowadzać ćwiczenia taktyczno – bojowe - informują strażacy z braniewskiej komendy PSP

 

 

Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie. W ćwiczeniach uczestniczyła większość strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie, strażacy z Wojskowej Straży Pożarnej, strażacy z KM PSP w Elblągu oraz funkcjonariusze KPP w Braniewie, którzy wspierali strażaków na drodze powiatowej.

 

Organizatorzy ćwiczeń dziękują  mieszkańcom za wyrozumiałość w czasie realizacji podgrywek wynikających ze scenariusza ćwiczeń.

Informacja prasowa PSP

Zdjęcia (15)

Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

obserwator
14.10.2021, 21:23
obserwator
brawo funkcjonariusze PSP normalnie daliście rade super!!!!!!!1