Braniewo. Akcja Znicz 2021 – zmiany w organizacji ruchu

  • 27 pażdziernika 2021, 15:21
  • Informacja prasowa KPP w Braniewie
  • Wydarzenia
Dzień Wszystkich Świętych to czas wzmożonego ruchu na drogach. Policja jak co roku apeluje o dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i o zachowanie szczególnej ostrożności. W okresie od 31 października do 2 listopada wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu na terenie Braniewa.

Bezpieczeństwo na drodze

W związku z Dniem Wszystkich Świętych w okresie od 29 października do 2 listopada spodziewany jest znaczny wzrost natężenia ruchu na głównych drogach województwa warmińsko - mazurskiego. Doświadczenia lat ubiegłych pokazują, że duży ruch w połączeniu z trudnymi, jesiennymi warunkami atmosferycznymi niekorzystnie wpływają na koncentrację kierowców.

Już w najbliższy piątek (29.10)  policjanci rozpoczynają akcję ,,ZNICZ 2021''. Patrole policjantów można będzie spotkać w pobliżu cmentarzy. Jak co roku funkcjonariusze ruchu drogowego czuwać będą nad bezpieczeństwem tych, którzy wybierają się w podróż, aby odwiedzić groby swoich najbliższych. Policjanci szczególną uwagę skierują m.in. na stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów i prędkość, z jaką poruszają się po drogach.


Policjanci cały czas apelują o dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i o zachowanie szczególnej ostrożności. Kierowcy muszą także przygotować się na zmianę organizacji ruchu na terenie Braniewa. Zmiany wprowadzone zostaną 31 października,1 oraz 2 listopada i będą dotyczyć dwóch ulic, przy których znajdują się cmentarze – Olsztyńskiej oraz Morskiej. Policja prosi o zwracanie uwagi na nowe oznaczenia w rejonie cmentarzy.


W okresie od 31 października do 2 listopada na ulicy Olsztyńskiej, po jej lewej stronie (patrząc w kierunku Płoskini) obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się (pozostawiony pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela).
W dniu 1 listopada - Ulica Morska wyłączona będzie z ruchu kołowego od ulicy PCK do skrzyżowania z ulicą Wileńską. Wjazd na tę ulicę przewidziany jest jedynie dla mieszkańców, pojazdów komunikacji miejskiej oraz osób niepełnosprawnych.

- Apelujemy również do pieszych, aby poruszając się po zmroku, używali elementów odblaskowych. Przypominamy, że listopad jest miesiącem, w którym na drogach dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem pieszych- niestety to właśnie oni najczęściej są ofiarami tych zdarzeń - mówi kom. Jolanta Sorkowicz oficer prasowy KPP w Braniewie.

Alternatywą do podróżowania autem jest poruszanie się pieszo lub rowerem. Podczas obchodów Święta Zmarłych często dotrzemy bezpośrednio do cmentarza, unikniemy kłopotów z parkowaniem czy nie będziemy tracić niepotrzebnych nerwów na drodze.

 

Okazja czyni złodzieja

Pamiętajmy, aby wyjeżdżając z domu, mieszkania, zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne. Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.
Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy ile pieniędzy mamy przy sobie.

Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Parkując samochód przed cmentarzem nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte. Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją miejską, szczególnie w miejscach zatłoczonych, uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej, zapinanej, wewnętrznej przedniej kieszeni.

Informacja prasowa KPP w Braniewie
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.