Zgłosił wypadek, którego nie było. Sąd ukarał żartownisia grzywną

  • 27 pażdziernika 2021, 16:34
  • Informacja prasowa KPP w Braniewie
  • Polityka
Policjanci, strażacy, medycy – wszyscy pędzili z pomocą na miejsce wypadku drogowego. Ze zgłoszenia wynikało, że tuż pod Braniewem zderzyły się trzy pojazdy, a wśród podróżujących jest osoba poszkodowana. Po dotarciu służb na miejsce okazało się jednak, że zgłoszenie było fałszywe i do żadnego wypadku nie doszło. Policjanci ustalili personalia mężczyzny, który za swój „żart” poniesie teraz prawdziwe konsekwencje. Zgodnie z sądowym wyrokiem mieszkaniec powiatu lidzbarskiego będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości 2,5 tys. zł.

W październiku 2020 r. oficer dyżurny braniewskiej komendy został powiadomiony o zdarzeniu drogowym w okolicach Braniewa. Zgłaszający twierdził, że na trasie w kierunku Piotrowca zderzyły się trzy pojazdy – motocykl, ciągnik rolniczy oraz pojazd ciężarowy. Mężczyzna dodał również, że jedna z osób potrzebuje pomocy. Na miejsce skierowano natychmiast policjantów, załogę karetki pogotowia oraz strażaków. Warunki pogodowe w tym czasie były trudne, na zewnątrz panowała gęsta mgła.

Po dojeździe na wskazany odcinek drogi nikogo nie zastano. Funkcjonariusze zaczęli więc sprawdzać pobliskie drogi. W tym samym czasie oficer dyżurny bezskutecznie próbował kontaktować się ze zgłaszającym. Policjanci uświadomili sobie wówczas, że służby zaalarmowano o wypadku, który tak naprawdę nie miał miejsca.

Sprawą zajęli się funkcjonariusze z zespołu do spraw wykroczeń, którzy ustalili personalia mężczyzny odpowiedzialnego za całą sytuację. Sprawa trafiła do sądu, a wyrok zapadł rok później.

- Zgodnie z decyzją sądu mieszkaniec powiatu lidzbarskiego, za wywołanie niepotrzebnej czynności policjantów, strażaków oraz medyków, został ukarany grzywną w wysokości 2,5 tys. zł. - informuje kom. Jolanta Sorkowicz oficer prasowy KPP w Braniewie.

Policjanci przypominają i ostrzegają 

Numerów alarmowych należy używać z rozwagą ! Interweniujące w opisanej sytuacji służby zaangażowane były  w przeprowadzanie bezzasadnych czynności. Poświęcali czas, który powinien zostać przeznaczony na szeroko rozumianą ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego. A przecież mogliby wtedy udzielać pomocy tym, którzy naprawdę jej potrzebują.  

Informacja prasowa KPP w Braniewie
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.