Wpływ pandemii na sposób projektowania mieszkań

Pandemia wirusa COVID-19 i wprowadzone w związku z nią obostrzenia miały niebagatelny wpływ na życie większości osób. Musieliśmy przystosować się do życia w świecie innym, niż ten znany nam do tej pory. Zmiany dotknęły w zasadzie wszystkie dziedziny naszego życia – wpłynęły na pracę zawodową większości oraz na nasze życie codzienne. Mają one odzwierciedlenie także w sposobie projektowania mieszkań – wydatki Polaków na zakupy w kategorii „Dom i ogród” w ubiegłym roku wyraźnie wzrosły. Co zmienialiśmy? Jak wpłynęła pandemia na nasze wnętrza? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w artykule poniżej.

Przestrzeń wielofunkcyjna

Co zrobić, by dobrze czuć się we wnętrzu, w którym spędzamy cały dzień? Na to pytanie musieliśmy odpowiadać sobie w ubiegłym roku wyjątkowo często. Piękne, designerskie wnętrza jak z katalogu musiały ustąpić rozwiązaniom praktycznym i wygodnym. Królują widne, dobrze oświetlone wnętrza, drewniane naturalne dodatki oraz bibeloty podkreślające indywidualny styl właścicieli: rodzinne fotografie, pamiątki, przedmioty wskazujące na nasze zainteresowania. Stawiamy na bezpieczne, stonowane kolory: biele, brązy, szarości, ale też zielenie i błękity kojarzące się z bliskością przyrody.

Biuro w mieszkaniu

W trakcie pandemii uczniowie i studenci zmuszeni są do nauki zdalnej, a wielu dorosłych zmieniło tryb pracy na home office. Przedłużający się lockdown sprawił, że nasze mieszkania musiały stać się nie tylko przestrzenią do wypoczynku, ale i miejscem nauki i pracy. Tę zmianę uwzględniają najnowsze projekty – wydzielona przestrzeń z biurkiem i ergonomicznym fotelem to teraz „must have” w wielu polskich domach. Tam, gdzie pozwala na to metraż mieszkania, urządzane są oddzielne gabinety pozwalające na pracę w warunkach zbliżonych do tych, które znamy z biur.

Własny ogród w cenie

Badania pokazują, że w trakcie pandemii Polacy częściej niż w poprzednich latach szukają domów. Dostrzegają to deweloperzy w Olecku. Dostęp do własnego ogródka stał się bardzo istotny w czasach, gdy swobodne wyjście z mieszkania było trudne bądź też niemożliwe. Z tego samego powodu większym zainteresowaniem cieszą się także parterowe mieszkania, dla których przewidziano dostęp do własnej działki. Przed pandemią parter nie cieszył się większym zainteresowaniem – trudniej tu o prywatność i ciszę niż na wyższych piętrach – posiadanie ogródka zdaje się jednak równoważyć wszystkie mankamenty.

Brak ogrodu zrekompensować może przytulnie urządzony balkon lub taras. W trakcie pandemii wyraźnie zwiększyło się zainteresowanie tym tematem – o wiele częściej niż we wcześniejszych latach wyszukiwaliśmy informacji na temat urządzania balkonów i tarasów. Oprócz kwiatów i elementów dekoracyjnych na balkony trafiły też meble umożliwiające relaks – ławki, krzesła, stoliki. Na niewielkiej przestrzeni zamontować można  choćby blat przytwierdzany bezpośrednio do barierek.

Pandemia sprawiła, że zaczęliśmy bardziej cenić wygodę i kontakt z naturą. Nasze mieszkania musiały zacząć spełniać więcej funkcji, nierzadko stając się jednocześnie biurem, uczelnią, przestrzenią do rekreacji. Warto więc tak zaaranżować swoje wnętrza, żeby przebywanie w nich było przyjemnością – zarówno w trakcie pandemii, jak i po niej.

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.