ABC dezynfekcji

Dezynfekcja powinna być nie tylko w wielu miejscach pracy czynnością na porządku dziennym, ale również nawykiem w życiu każdego człowieka. Środki do dezynfekcji są aktualnie łatwo dostępne, dlatego nie powinno być problemu z kupnem ich do użytku własnego. Dezynfekcja pomaga w likwidacji większości drobnoustrojów, ale nie zabija ich wszystkich. Warto wiedzieć, że dezynfekcję można podzielić ze względu na powierzchnię, którą się właśnie dezynfekuje. Jak się w danej chwili zachować i czego będziemy potrzebowali? Wszystkiego dowiecie się z tego ABC dezynfekcji.

Dezynfekcja ran

Rany, które powstają na naszym ciele w ramach nieszczęśliwych wypadków, muszą być dla naszego dobra natychmiast zdezynfekowane. Jest to również istotny element w walce z bakteriami. Dezynfekcją wszelkich ran i skóry zajmuje się antyseptyka. Do dezynfekcji nadają się wyłącznie tkanki żywe, ponieważ antyseptyki osłabiają bakterie znajdujące się w ranie na tyle, by przestały one być groźne dla organizmu.

 

Przydatne środki dezynfekujące, antyseptyczne:

Do najbardziej popularnych środków antyseptycznych należą:

 

  • jednorazowe gaziki do dezynfekcji – takie gaziki nasączone są alkoholem izopropylowym, który jest doskonałym środkiem antyseptycznym. Pakowane są w wygodne, jednorazowe saszetki, gotowe do użycia. Gaziki są miękkie, przez co nie podrażniają skóry. Do jednych z lepszych zalicza się gaziki do dezynfekcji Softa Swabs.
  • Woda utleniona – bardzo popularny roztwór stosowany do odkażania ran i zadrapań. Nadtlenek wodoru działa również przeciwtrądzikowo. Preparat można lać bezpośrednio na ranę. Wytwarza się wówczas piana, dzięki której rana zostaje odkażona z bakterii. Dostępny we wszystkich aptekach stacjonarnych oraz internetowych.
  • Spirytus salicylowy – środek do odkażania ran, który wysusza skórę. Dlatego dla wielu jest również pomocą w walce z trądzikiem. Nie należy stosować go długo jako środek antyseptyczny, ponieważ może to wywołać podrażnienia skóry lub doprowadzić do wysypki.

 

Jak opatrywać rany, używając środków antyseptycznych?

Ranę, nieważne czy jest nią zwykłe skaleczenie, zadrapanie przez kota czy większy wypadek przy pracy, należy najpierw dokładnie opłukać – najlepiej czystą wodą. Nałożyć środek antyseptyczny, poczekać aż się wchłonie i nałożyć opatrunek. Nie zawsze jednak rany wymagają opatrunków, ponieważ podrażniają one skórę i nie dają się ranie goić tak, jak powinna.

 

Których ran nie odkażać?

Antyseptyki nie będą mile widziane na ranach:

- głębokich,

- wymagających szycia,

- będących poparzeniami,

- wyglądającymi na niebezpieczne ugryzienia zwierząt. 

 

Dezynfekcja rąk

Częste mycie rąk i ich dezynfekcja to bardzo istotny element codziennej pielęgnacji i walki z drobnoustrojami. To właśnie przez ręce przenosi się większość bakterii i wirusów, które przenosimy dalej, dotykając np. oczu, ust czy dzieci.

 

Czym dezynfekować i myć ręce?

Do dezynfekcji rąk można używać bieżącej wody i delikatnych preparatów myjących lub wirusobójczych preparatów do rąk. Tego typu produkty zazwyczaj wysuszają skórę, dlatego warto wybierać takie, które jednocześnie pomogą nam ją przed wyniszczaniem jej zabezpieczyć. Takimi specyfikami są np. żele do dezynfekcji rąk. Zawierają one często alkohol o wysokim stężeniu (70%) oraz substancję, która chroni skórę. Do dezynfekcji rąk nie powinno stosować się czystych alkoholi.

 

Jak stosować preparaty antyseptyczne do rąk?

Na suche dłonie należy pobrać odpowiednią ilość preparatu i dłonie ułożyć w kształcie kubka. Wcierać środek w ręce przez 30 sekund, docierając do każdego zakamarka dłoni. Technika mycia i dezynfekcji odgrywa kluczową rolę. Pomijanie niektórych obszarów na dłoniach prowadzi do niezdezynfekowania ich, a to do dalszego rozprzestrzeniania się bakterii. Zatem cała procedura dezynfekcji nie ma sensu.

 

Podsumowanie

ABC dezynfekcji w każdym przypadku wygląda nieco inaczej. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku oraz powierzchni do dezynfekcji. Nie można nakładać tych samych specyfików na rany i na powierzchnie płaskie.

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.