Kobieta oszukana metodą "na paczkę". Policjanci apelują - Nie pozwól, by twoi najbliżsi padli ofiarą oszustwa!

  • 17 stycznia 2022, 14:10
  • Informacja prasowa
  • Na sygnale
Po raz kolejny do policjantów zgłosiła się osoba pokrzywdzona, informując, że w wyniku działań oszustów straciła pieniądze. Funkcjonariusze, którzy cały czas apelują do użytkowników Internetu o ostrożność podczas kontaktu z obcymi, tym razem zwracają się z apelem do ich rodzin oraz znajomych. Okażmy swoje zainteresowanie babci, mamie, córce, koleżance. Wyciągnijmy pomocną dłoń i uchrońmy ich oszczędności, zanim swoją "łapę" położy na nich oszust.

W piątek (14.01.2022 r.) do braniewskich policjantów zgłosiła się mieszkanka powiatu, by poinformować, że została oszukana. Tym razem przestępcy przekonali pokrzywdzoną, że została nadana do niej paczka. Warunkiem otrzymania przesyłki było oczywiście dokonanie przelewów na określoną kwotę. Pomimo przekazanej kwoty paczka nigdy nie dotarła do odbiorcy.

Policjanci wciąż przypominają, że przestępcy cały czas modyfikują swoje metody działania, wymyślają przeróżne historie, których celem jest pozbawienie pokrzywdzonych ich oszczędności.

 

Na początku stycznia dwie osoby padły ofiarą oszustów

W sobotę (08.01.2022) mężczyzna powiadomił oficera dyżurnego komendy o tym, że został oszukany. Sprawą zajęli się kryminalni. Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że na jednym ze znanych komunikatorów, odezwał się do niej potencjalny kupiec. W trakcie korespondowania z pokrzywdzonym nieznana osoba przekonywała, że warunkiem koniecznym do sfinalizowania zakupu i otrzymania zapłaty za wystawioną rzecz jest kliknięcie w nadesłany link. Pokrzywdzony postępował zgodnie z instrukcjami, podał numer swojej karty oraz kod pin. Po chwili mężczyzna zorientował się, że z jego konta zniknęło 700 złotych.

Tego samego dnia policjanci zostali powiadomieni o jeszcze jednym oszustwie. Tym razem przestępca uzyskał dostęp do cudzego konta na jednym ze znanych portali społecznościowych. Oszust, podszywając się pod męża pokrzywdzonej, poprosił o wygenerowanie trzech kodów BLIK na łączną kwotę 3000 złotych. Kobieta zorientowała się, że padła ofiarą przestępstwa, gdy spotkała się z prawdziwym parterem.

 

- Tym, co może nas uchronić od utraty często dużych sum pieniędzy, jest zachowanie wzmożonej ostrożności. Zawsze dajmy sobie czas do namysłu, nigdy nie przekazujmy pieniędzy obcym, a gdy o wsparcie finansowe zwróci się do nas ktoś bliski – zawsze zweryfikujmy najpierw ten fakt dzwoniąc do takiej osoby - mówi kom. Jolanta Sorkowicz oficer prasowy KPP w Braniewie. - Pomocną dłoń ku swoim bliskim powinni wyciągnąć także członkowie ich otoczenia – krewni oraz znajomi. Okażmy swoje zainteresowanie, zapytajmy jak ta osoba się miewa, czy radzi sobie finansowo. Kiedy zauważymy u swoich bliskich niepokojące zachowania w postaci nagłej potrzeby spieniężenia własności, konieczności wzięcia kredytu – nie czekajmy bezczynnie. Rozmawiajmy w większym gronie o metodach działania przestępców, by uczulić na nich słuchających. Pamiętajmy, że nasza reakcja może ochronić znajomych od stania się kolejną ofiarą oszustwa - dodaje funkcjonariuszka. 

Informacja prasowa
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.