Utworzyli szkolny ogród dydaktyczny

  • 14 czerwca 2016, 13:00
  • Danuta Dudek - koordynator projektu
  • Edukacja
fot. archiwum szkoły
W Zespole Szkół we Fromborku zakończono realizację projektu ekologicznego „ Łąka, ogród, pole, las zawsze wokół nas” sfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Założeniem projektu było przybliżenie uczniom wiedzy o rodzimych gatunkach organizmów leśnych, łąkowych, polnych i ogrodowych.

Głównym zadaniem w ramach przedsięwzięcia było utworzenie szkolnego ogrodu dydaktycznego. Uczniowie i przedszkolaki uczyli się przygotowywania podłoża, siania, sadzenia i pielęgnacji upraw. W przedszkolu powstał ogród ziołowy. Uczniowie klas I – III szkoły podstawowej założyli wokół szkoły kwiatowe rabatki. Jedną z nich jest kwiatowy zegar słoneczny cieszący się dużym zainteresowaniem uczniów, rodziców i wszystkich odwiedzających szkołę.

 

Uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej zajmowali się zbożami uprawianymi w Polsce. Wykonali w klasach gazetki i wystawki tematyczne. Swoją wiedzą podzielili się również z młodszymi kolegami – zaprosili na zajęcia uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Zaprezentowali nasiona i kłosy zbóż oraz film „Od ziarenka do bochenka” (Mariusza Szostaka). Podsumowaniem zajęć był konkurs „ Energię mamy, bo zboża zjadamy”.

W ogrodzie szkolnym, uczniowie klas IV –VI, posiali pszenicę, żyto, jęczmień, owies, proso, len, kukurydzę mi rzepak. Natomiast gimnazjaliści posiali zajęli się uprawą popularnych warzyw, ziół, porzeczki i agrestu. Wokół szkoły posadzili popularne leśne drzewa, które podarowało szkole Nadleśnictwo Zaporowo.

 

Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i pracowników obsługi, ogród został ogrodzony drewnianym płotkiem. Obok ogrodu powstał kompostownik z przezroczystą ścianką, przez którą będzie można obserwować procesy glebowe. Drewna na wykonanie mini infrastruktury ogrodowej dostarczyło Nadleśnictwo Zaporowo. W realizację projektu zaangażowali się również rodzice: wykonali orkę i podarowali sadzonki roślin.
W ramach projektu odbyły się również zajęcia terenowe na łące i polu oraz w herbarium przy Kościele św. Ducha we Fromborku. Uczniowie mogli też wykazać się swoimi talentami w wielu konkursach plastycznych i fotograficznych.

 

Las, łąka i pole to żywe pracownie, w których uczniowie mogą prowadzić ciekawe badania, eksperymenty, obserwacje; gdzie mają zapewniony kontakt z żywą przyrodą, jakiego nie zastąpi nawet najlepiej wyposażona pracownia szkolna. Ogród przyszkolny to „las, łąka, pole na wyciągnięcie ręki”, które można wykorzystać do realizacji podstawowych celów dydaktycznych i wychowawczych, podczas zajęć na wszystkich etapach edukacyjnych i różnych przedmiotach.

Dzięki dofinansowaniu szkoła została również doposażona w plansze dydaktyczne o tematyce przyrodniczej i ekologicznej.

 

Dziękujemy za pomoc w realizacji projektu Nadleśnictwu Zaporowo, Kołu Łowieckiemu MEWA w Braniewie, Muzeum M. Kopernika we Fromborku i UMiG we Fromborku oraz zaangażowanym rodzicom.

Danuta Dudek - koordynator projektu

Zdjęcia (6)

Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

korato
02.06.2023, 13:10
korato
No to może od razu mi podpowiedzą, jakie lampy ogrodowe kupić? To są sensowne rozwiązania - /https://www.lampy-ogrodowe.pl/produkty/kategorie/latarnie-ogrodowe czy lepiej szukać innych? Podpowiedzi?