Przydomowa oczyszczalnia ścieków - co warto wiedzieć?

fot. materiał partnera
Za przydomową oczyszczalnią ścieków stoi nowoczesna i ekologiczna technologia. Jej alternatywą jest szambo, od którego jest nieco droższa w instalacji ale dużo wygodniejsza, bardziej przyjazna dla środowiska, ma wyższy poziom szczelności i jest tańsza w eksploatacji. Osoby decydujące się na jej budowę cenią sobie bezobsługowość, brak konieczności korzystania z usług firmy wywożącej nieczystości oraz bezpieczeństwo.

 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - przepisy prawne.

Kwestie związane z przydomowymi oczyszczalniami ścieków reguluje prawo budowlane, które dzieli zespoły urządzeń na dwie grupy ze względu na ich wydajność - powyżej oraz poniżej 7,5 m³. Jeśli przepustowość kwalifikuje wybraną oczyszczalnię do drugiej grupy, nie trzeba wnioskować o pozwolenie na jej budowę, a jedynie zgłosić taki fakt do Starostwa Powiatowego. Zgłoszenie musi zawierać dwa załączniki:

  • mapę działki z rozrysowanym rozmieszczeniem przydomowej oczyszczalni,
  • opis techniczny urządzeń.

Rozpoczęcie budowy może nastąpić po 30 dniach od dostarczenia zgłoszenia.

Oczyszczalnia o wydajności powyżej 7,5 m³ wymaga pozwolenia na budowę.

Zobacz - Biopreparaty do przydomowej oczyszczalni ścieków – jakie warto wybrać?

 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - czy jest dla każdego?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest dla osób, które chcą długofalowo zaoszczędzić na urządzeniach związanych z nieczystościami oraz osób, które cenią sobie ekologiczne rozwiązania. Ze względu na łatwość i bezpieczeństwo eksploatacji, oczyszczalnia ścieków w użytkowaniu domowym jest dla każdego. Nie można jej jednak wybudować, jeśli nie zapewni się odpowiednich odległości od różnych, ujętych przez zapisy prawne, stałych elementów. Instalacja musi znajdować się co najmniej 2 metry od drogi i tyle samo od granicy działki, na której zostanie wybudowana. 3 metry to odległość jaką należy zachować od drzew i krzewów. Jeśli oczyszczalnia posiada osadnik gnilny, nie może on znajdować się w pobliżu ujęcia wody pitnej i tutaj odległość musi wynosić 15 metrów.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - rodzaje.

Na rynku istnieje wiele firm, które oferują kompleksową obsługę dotyczącą oczyszczalni ścieków na użytek domowy. Przykładowo, na stronie https://ekodren.pl/ można uzyskać doradztwo, wykonać projekt, zakupić komponenty, zamówić transport i montaż, czy - w późniejszym czasie - serwis. Podczas rozmowy ze sprzedawcą lub projektantem warto jednak znać podstawowe informacje dotyczące rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków. Na pewno w jakimś stopniu ułatwi to proces zakupowy. Zwykle wyszczególnia się trzy rodzaje takich instalacji.

Artykuł partnera

Zdjęcia (3)

Udostępnij:
Oceń: