Jak wybrać wkrętarkę na akumulator?

Wkrętarka akumulatorowa to kompaktowe urządzenie służące do mocowania wkrętów. Jej najbardziej podstawową cechą charakterystyczną jest bezprzewodowość. W wielu przypadkach wpływa ona bardzo korzystnie na charakter pracy.

Do czego służy wkrętarka akumulatorowa?

Wkrętarka akumulatorowa nie jest zasilana bezpośrednio z instalacji elektrycznej. Zamiast tego posiada specjalny akumulator, który po uprzednim naładowaniu, może działać przez kilka godzin. Całkowita bezprzewodowość niesie za sobą szereg zalet, które mogą znacząco polepszyć warunki pracy. Pozwala ona użytkować narzędzie w otwartej przestrzeni, do której nie dochodzi instalacja elektryczna. Idealnie nadaje się zatem do mocowania elementów konstrukcji ogrodowych, od płotów, po drewniane altany, czy meble. Brak okablowania korzystnie wpływa na bezpieczeństwo użytkownika, gdyż eliminuje ryzyko zaplątania, czy urwania przewodu.

Wkrętarkę akumulatorową kupisz na https://www.bricoman.pl/elektronarzedzia/elektronarzedzia-akumulatorowe/wiertarko-wkretarki

Akumulator – najważniejsze parametry

Istotnym aspektem, znacząco wpływającym na charakter działania oraz żywotność wkrętarki są parametry techniczne, oraz rodzaj akumulatora. Odpowiednio dobrana bateria zapewni długie działanie przy niewielkim wyczerpaniu pojemności. Jednostką określającą możliwy czas pracy przy określonym natężeniu prądu jest amperogodzina oznaczana symbolem „Ah”. Zwyczajowo, pojemność 1Ah powinna pozwolić na wykonanie 150 operacji wkręcania.

Istnieją cztery rodzaje powszechnie stosowanych akumulatorów. Początkowo używane były baterie niklowo-kadmowe (Ni-Cd). Mimo że należą one do grupy najtańszych, to są stosowane coraz rzadziej. Wynika to z faktu, że w porównaniu do nowszych rozwiązań, cechują się dużą masą. Co ważniejsze, w ich wnętrzu znajdują się ciężkie metale, które w przypadku uszkodzenia obudowy mogą znacząco wpłynąć na zdrowie użytkownika. Limit pojemności energetycznej dla Ni-Cd wynosi 2 Ah. Istotną wadę stanowi wysoka pamięć energetyczna baterii. Oznacza to w praktyce, że może być ona ładowana tylko, gdy została wcześniej całkowicie rozładowana. Zignorowanie tego faktu prowadzi do znaczącego zmniejszenia pojemności energetycznej.

Następną generację tworzą akumulatory niklowo-metalowo-wodorowe (Ni-MH). W porównaniu z poprzednikami są znacznie lżejsze. Dzięki temu, zmęczenie dłoni jest dużo mniej odczuwalne. Są także pozbawione większości pamięci energetycznej, więc można je ładować niezależnie od poziomu rozładowania. Ten fakt oraz wyższa pojemność energetyczna znacząco wydłuża czas potrzebny na całkowite naładowanie. Cenowo wypadają drożej niż odpowiedniki kadmowe.

Kolejną odmianę stanowią akumulatory niklowo-cynkowe (Ni-Zn). W ich wnętrzu nie występuje ani kadm, ani rtęć. Jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne. Utylizacja takich baterii jest znacznie bardziej przyjazna środowisku niż w przypadku starszych wersji. Aspektem najbardziej wpływającym na komfort pracy jest całkowity brak pamięci energetycznej. Pozwala to na ładowanie baterii w każdym stanie rozładowania. W porównaniu do poprzedników Ni-Zn cechują się wyższym napięciem występującym w ogniwach oraz większą mocą.

Najnowszym i zarazem najbardziej popularnym rozwiązaniem są akumulatory litowo-jonowe (Li-ion). Są najlżejsze, najmniejsze, a jednocześnie posiadają dużą pojemność energetyczną. Można je ładować w każdym stanie.

Podsumowanie

Mając świadomość różnic występujących pomiędzy konkretnymi rodzajami stosowanych akumulatorów, można dobrać odpowiedni sprzęt, który będzie pracował zgodnie z oczekiwaniami. Obecnie zaleca się stosowanie baterii niklowo-cynkowych oraz niklowo-jonowych, ze względu na ich zalety zarówno użytkowe, jak i ekologiczne.

artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Fiołek
10.12.2022, 13:55
Fiołek
Od dłuższego czasu poszukuję dobrej wiertarki i zastanawiam się czy wybrać udarową czy pneumatyczną. Widziałam, że na stronie https://mateomarket.pl/ można znaleźć całkiem spory wybór tego typu produktów, więc chyba zdecyduję się na małe zamówienie u nich. Mam nadzieję, że postawię na dobry sprzęt.