Zimowy wyjazd na narty do Hiszpanii - co powinniście o tym wiedzieć?

Zorganizowane wyjazdy kojarzą się przede wszystkim z latem i podróżami all inclusive do ciepłych krajów. Jednak i zimą biura podróży przygotowują oferty dla turystów. Część z nich dedykowana jest miłośnikom sportów zimowych. Z tego artykułu dowiesz się, jakie plusy oraz minusy mają takie wyjazdy. Jak to wyglądać? Zorganizowany wyjazd, którego celem jest aktywne spędzanie czasu, nazywa się experiential travel. Jego celem jest działanie i przeżywanie, tak, by powrócić do domu z nowymi doświadczeniami. Wyjazd na półwysep Iberyjski kojarzy się z latem, słońce, plażami i fiestą. A czy zimowy wypad do Hiszpanii ma sens? Z pewnością, nawet ten na narty czy snowboard! W północnej części kraju leżą Pireneje, w których leżą popularne ośrodki narciarskie. Przyjrzyjmy się im i jednemu z południa Hiszpanii!

W tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie opisy popularnych ośrodków narciarskich w Hiszpanii. Doradzimy Ci także, jak ubezpieczyć się na taki wyjazd. Już teraz podrzucamy szybką podpowiedź – EKUZ i ubezpieczenie na narty. To drugie szybko i wygodnie znajdziesz na https://mubi.pl/kalkulator-ubezpieczenia-turystycznego/.

Ośrodki narciarskie w Hiszpanii

Austria, Włochy, Szwajcaria czy Francja to oczywiste kierunki zagranicznych wyjazdów na narty. W końcu to w Alpach znajduje się najwięcej największych i najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Europie. Wielu Polaków wybiera również wyjazdy w rodzime góry lub do pobliskich Czech. Co jednak ze zdecydowanie odleglejszą Hiszpanią? Co ma ten kraj do zaoferowania narciarzom?

W północnej części Hiszpanii Pireneje wyznaczają granicę z Francją. To w tych górach powstały ośrodki narciarskie, które mogą być ciekawą alternatywą dla miłośników sportów zimowych szukających nietypowych miejsc do uprawiania sportu. A co jest najpiękniejsze, blisko stamtąd do Barcelony i San Sebastian!

Sezon narciarski w Hiszpanii trwa od połowy listopada aż do marca. Mimo że na południu kraju będzie o wiele cieplej, to w wysokich Pirenejach nie należy obawiać się problemów ze śniegiem. Większość ośrodków narciarskich leży powyżej 1500 metrów n.p.m. Które z nich warto odwiedzić?

La Molina

Ten najstarszy ośrodek narciarski znajduje się zaledwie 2 godziny jazdy od Barcelony w pobliżu granicy hiszpańsko-francuskiej. Na narciarzy czeka tam 68 tras zjazdowych, które mają łącznie 71 km. Są one oznaczone 4 kolorami od tych najłatwiejszych do najtrudniejszych: zielony, niebieski, czerwony, czarny. W La Molina każdy narciarz znajdzie trasę dla siebie bez względu na umiejętności.

Rzecz jasna, zanim rozpoczniemy zjazd, musimy dostać się na górę. W La Molina ułatwi nam to 16 wyciągów, w tym jedna gondola i 8 wyciągów krzesełkowych. Na terenie możemy także skorzystać z jednej z 12 szkółek narciarskich czy wypożyczyć sprzęt sportowy. Osoby szukające wyzwań mogą wybrać się do snowparku.

Baqueira-Beret

Przedstawiliśmy najstarszy ośrodek narciarski w Hiszpanii, to teraz przejdziemy do tego największego. W prowincji Lleida leży największy tego typu obiekt w kraju, czyli Baqueira-Beret – nazywany hiszpańskim Aspen. Jakie atrakcje tam na nas czekają?

Na tym obszarze przygotowano 103 trasy zjazdowe, które mają w sumie aż 162 kilometry. W korzystaniu z nich pomoże nam 36 wyciągów różnego rodzaju, w tym 19 krzesełkowych, 7 orczyków i 2 gondole. Najwięcej jest tam tras niebieskich (43) i czerwonych (38).

Baqueira-Beret to popularny ośrodek narciarski, więc poza doskonałą infrastrukturą i wysokimi cenami, powinniśmy spodziewać się tam także wielu turystów. Jednak nie ma co się dziwić, ponieważ panują tam tak doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa!

Sierra Nevada – Pradollano

W Pirenejach jest wiele ośrodków narciarskich, ale my koniecznie musimy wspomnieć o Sierra Nevada. Dlaczego? Leży on na południu Hiszpanii w słonecznej Andaluzji w pobliżu Granady! Może wydawać się to niemożliwe, ale sezon narciarski trwa tam nawet do maja, a cały obszar znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od Morza Śródziemnego.

Pradollano, a więc najwyżej położony kurort narciarski w Hiszpanii, oferuje aż 131 tras zjazdowych o łącznej długości 110 km. Do tego dodajmy 21 wyciągów, Sulayr Snowpark i wiele innych atrakcji, a otrzymamy przepis na doskonały wyjazd narciarski.

Jak ubezpieczyć wyjazd?

Poznaliśmy już kilka miejsc, które świetnie nadadzą się do wyjazdu na narty do Hiszpanii. Teraz zajmijmy się czymś bardziej przyziemnym, a więc bezpieczeństwem podczas takiej podróży. Jak o nie zadbać, jeśli chodzi o kwestie ubezpieczenia?

Na wyjazd do kraju należącego do UE i EFTA zawsze warto wyrobić sobie EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. EKUZ otrzymuje się za darmo, natomiast ubezpieczenie turystyczne kosztuje niewiele. Na przykład to na tygodniowy wyjazd na narty do Hiszpanii można kupić już od niecałych 60 zł – zaznacza Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

W cenie obiadu, i to raczej w budżetowym miejscu, otrzymamy ochronę na tygodniowy wyjazd. Nie jest to więc wygórowana cena. W ramach ubezpieczenia turystycznego, które rozszerzone o uprawianie narciarstwa i snowboardingu staje się ubezpieczeniem narciarskim, możemy otrzymać:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia + assistance,
  • NNW,
  • OC sportowe,
  • ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.

Pamiętajmy jednak, że warunki ubezpieczenia będą zależeć od wybranego wariantu oraz od towarzystwa, w którym je wykupimy. Przekonaliśmy, do wyjazdu na narty do Hiszpanii? Jeśli tak, to życzymy słonecznej narciarskiej i bezpiecznej fiesty!

artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mortek
28.10.2023, 12:11
mortek
Myślę, że sporo przydatnych informacji na temat bezpiecznego podróżowania można znaleźć również na stronie tego bloga https://iamtourist.org/ Jest tam wiele przydatnych artykułów, które zawierają wiele przydatnych wskazówek.