5 korzyści, które płyną z treningu cross. Zacznij ćwiczyć jak najszybciej!

Od kilku lat zajęcia cross cieszą się ogromną popularnością. Choć siłownie oferują mnóstwo różnych programów, od treningów siłowych, przez interwały aż po ćwiczenia aerobowe, to jednak największym zainteresowaniem wciąż cieszy się crossfit. Jakie korzyści daje, że przyciąga takie tłumy? Cross to program treningowy, który doskonale łączy w sobie kilka różnych dyscyplin sportowych. Dzięki temu ćwiczenia są ogólnorozwojowe i przynoszą mnóstwo korzyści dla całego organizmu. Co daje trening cross i dlaczego warto się nim zainteresować?

Poprawa kondycji i wydolności organizmu

Zajęcia cross charakteryzują się wysoką intensywnością i wymagają zaangażowania wszystkich mięśni ciała. Choć z początku może to wydawać się bardzo trudne, zwłaszcza dla osób, które dawno nie miały do czynienia ze sportem, bardzo szybko można zobaczyć pozytywne efekty. Trenując crossfit regularnie możemy odczuć błyskawiczną zmianę w poprawie wydolności organizmu i ogólnej kondycji. Ciało, stymulowane do intensywnego wysiłku bardzo łatwo nabiera wytrzymałości, poprawia się wydolność oddechowa, a serce efektywniej pompuje krew, rozprowadzając ją po całym organizmie. 

Utrata zbędnych kilogramów

Treningi crossfit można dowolnie modyfikować, w zależności od naszych potrzeb. Ustalając plan treningowy możemy skupić się na celach, które chcemy osiągnąć i zmodyfikować program w taki sposób, by spełniał on nasze potrzeby. Oznacza to, że w prosty sposób możemy osiągnąć nie tylko podwyższoną wytrzymałość i poprawę kondycji, ale także zauważyć efekty w postaci utraty zbędnych kilogramów

Choć crossfit nie jest sam w sobie treningiem odchudzającym, łatwo może się takim stać. Wykonując ćwiczenia angażujące całe ciało, stymulujemy swój metabolizm, a łącząc ćwiczenia siłowe z aerobowymi oraz wykonując serie treningów w systemie interwałowym możemy sprawić, że utrata kalorii będzie jeszcze bardziej efektywna.

Wzmocnienie mięśni całego ciała i modelowanie sylwetki

Jak już wspomnieliśmy, crossfit jest treningiem ogólnorozwojowym. Oznacza to, że podczas zajęć cross ćwiczymy wszystkie mięśnie naszego ciała, co sprzyja modelowaniu sylwetki. Poszczególne ćwiczenia w czasie treningu dobiera się w taki sposób, by zaangażować do pracy kilka partii ciała, dzięki czemu nasz organizm pracuje efektywniej, a my możemy cieszyć się z kompleksowych efektów.

Na początku przygody z crossfitem zwykle wykorzystujemy masę własnego ciała do poszczególnych ćwiczeń. Z czasem jednak dodajemy do tego ciężary, które pozwalają zwiększyć objętość mięśni i nadać sylwetce sportowego wyglądu.

Budowanie siły

Pięknie wymodelowana sylwetka i lepsza wydolność organizmu to jednak nie wszystko, co możemy uzyskać dzięki treningom crossfitu. Ćwiczenia siłowe to jeden z najważniejszych elementów tego programu treningowego. Oznacza to, że trenując nie tylko rzeźbimy mięśnie, ale przede wszystkim sukcesywnie zwiększamy swoją siłę. Zaczynamy od małych obciążeń i stopniowo je zwiększamy, dzięki czemu nasza forma stale rośnie.

Poprawa samopoczucia i wsparcie równowagi psychicznej

Zastanawiając się nad tym co daje trening crossfit, wiele osób zapomina o aspekcie psychicznym. Uprawianie sportu wpływa nie tylko na nasze ciało, ale także na nasze samopoczucie. Intensywny ruch oraz pokonywanie kolejnych fizycznych barier sprawia, że produkujemy więcej endorfin, a co za tym idzie – czujemy się bardziej spełnieni i szczęśliwi. 

Dodatkowo, intensywny ruch pozwala nam wyładować negatywne emocje i zredukować stres związany z codziennymi problemami w domu oraz pracy. Crossfit stanowi więc doskonały element terapii, wpływając pozytywnie na naszą równowagę psychiczną i wspierając w ciężkim okresie. Jest także świetnym sposobem na przerwanie dziennej rutyny i zawarcie nowych znajomości – nie bez powodu więc często staje się jednym ze sposobów na życie.

Ponadto, uczestnicząc w zajęciach cross możemy łatwo zaobserwować efekty swojej pracy, w postaci wyszczuplonej sylwetki, straty zbędnych kilogramów czy wyraźnie zarysowanych mięśni. To pozwala na poprawę samooceny i zwiększenie pewności siebie, dzięki czemu łatwiej jest nam zaakceptować samego siebie. 

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.